Zuby nám neslouží pouze ke kousání a rozmělňování potravy, ale představují také důležitý „reprezentativní“ prvek naší osobnosti. Pokud jsou zdravé, rovné a krásně bílé, tak se stávají tou nejkrásnější ozdobou a nic nám nebrání smát se od ucha k uchu. Většina z nás se však potýká s řadou problémů, které nám úsměv z tváře berou. K těm nejčastějším patří zubní kaz, se kterým má podle odborníků zkušenost až 90 % populace – a to včetně malých dětí. Na jeho vzniku se podílí celá řada faktorů. Které patří mezi ty nejčastější?
Stravovací návyky
O tom, že existují potraviny, které způsobují zubní kaz, věděl ve své době už Aristoteles. K největším záškodníkům patří cukr, který ničí zubní sklovinu a způsobuje kaz. Navíc se podílí na tvorbě nevzhledného zubního plaku, který – pokud ho při čištění zubů důkladně neodstraníme – může být příčinou zánětu dásní a vést až k nebezpečné paradentóze. Zdrojem cukrů však nejsou pouze sladké tyčinky, lepivé bonbony, lízátka nebo čokolády, ale také slazené kyselé nápoje či džusy. Podle nejnovějších výzkumů se ten, kdo si dopřeje jeden takový nápoj denně, vystavuje až o polovinu vyššímu riziku vypadávání zubů. Omezte proto jejich konzumaci na minimum, v ideálním případě se jich vzdejte úplně. Do vašeho jídelníčku zařaďte stravu s vysokým obsahem zeleniny, ovoce, mléčných a celozrnných výrobků a pijte čistou vodu bez kyselin, cukrů a kalorií.
Nesprávná ústní hygiena
Důležitou prevencí zubního kazu je ústní hygiena. Pokud chcete minimalizovat riziko jeho vzniku, pak vezměte zubní kartáček do ruky alespoň dvakrát denně. Lékaři ale doporučují čistit si chrup po každém jídle. Ne vždy je to však možné. V takových případech byte měli mít vždy po ruce alespoň bylinnou ústní vodu, kterou dutinu propláchnete. Osvěží váš dech a udrží zuby i dásně ve výborném stavu.
Zanedbávaná prevence
Preventivní prohlídky nepatří zrovna k oblíbeným činnostem, i přesto bychom však do ordinace zubního lékaře měli zavítat pravidelně každých šest měsíců. Není totiž pravda, že zubní kaz bolí – to až v případě, že je opravdu velký a zasahuje do nervu. Jinak o něm ale nemusíte vůbec vědět, odhalit se dají na vyšetření, a to i mikrokazy. Kromě stomatologa nezapomeňte navštívit také dentální hygienistku. Ukáže vám, jak se o zuby správně starat a doporučí také vhodné dentální pomůcky pro domácí hygienu. Tak, pusťte se do boje za zdravější chrup, ať úsměv z vaší tváře nezmizí!