Změňte si včas zdravotní pojišťovnu
Změnit zdravotní pojišťovnu lze jednou za rok ve dvou termínech, na jaře a na podzim. Nyní máte šanci si pojišťovnu změnit až do 30. září. Vzhledem k neustále se měnící nabídce bonusů a zdravotně preventivních programů, které jednotlivé instituce nabízejí, to může být pro vás finančně i jinak výhodné. Záleží ovšem na vašich konkrétních potřebách a preferencích.
Srovnání bonusů zdravotních pojišťoven
Pokud si srovnáte pojišťovny z hlediska nabízených výhod a preventivních programů, zjistíte, že kromě základních příspěvků na běžná preventivní vyšetření (odhalující včasně rakovinu prsu, prostaty, atd.), očkování a slev na cestovní pojištění, máte možnost získat i příspěvek na bezlepkovou dietu a odvykání kouření (v případě VZP). Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje velké množství slev do lázní i wellness center. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí mimo jiné příspěvek těhotným ženám na nadstandardní vyšetření a kurzy pro těhotné, vyšší sumičku však získáte pro tyto účely v Zaměstnanecké pojišťovně Škoda. Dárcům krve přispívá nemalou částkou Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Revírní bratrská pokladna nabízí příspěvek na očkování proti rakovině děložního čípku.
Většinu z těchto bonusů však jde také získat pod záštitou Oborové zdravotní pojišťovny. Ať už se jedná o zmíněné odvykání kouření, slevy na bezlepkovou stravu, do lázní a sportovních center, nebo o příspěvky pro dárce krve a novorozenecký kredit, to všechno má v nabídce jedna pojišťovna. Oborová zdravotní pojišťovna kromě toho nedávno spustila elektronický systém Vitakarta, s jehož pomocí lze mít všechny důležité informace o zdraví na jednom místě, tedy v PC, mobilu nebo tabletu. Vitakarta plně nahrazuje průkaz pojištěnce a má řadu užitečných funkcí. Lze si nastavit termíny návštěv u lékaře, máte přehled o všech platbách, online asistenční službu. Při změně údajů nemusíte s OZP již chodit na pobočku, což řadu věcí zjednodušuje.
Na co si dát pozor?
Zádrhelem, se kterým se při změně pojišťovny můžete setkat, je fakt, že ne všichni lékaři mají smlouvu s vaší vysněnou pojišťovnou. Jak zjistíte, zda váš obvodní, dětský, zubní lékař přijímá i pacienty jiných pojišťoven? Většinou z webových stránek konkrétních lékařů, telefonicky, při návštěvě. Pokud se chcete přehlásit do Oborové zdravotní pojišťovny, využijte Atlasu lékařů, v němž kromě informace, zda váš lékař má smlouvu s OZP, objevíte i hodnocení lékařů od samotných pacientů. Se změnou pojišťovny koneckonců můžete změnit i obvodního lékaře, najít si takového, jenž vám bude více vyhovovat. Je to snadné a nic to nestojí.
Změňte svou pojišťovnu do konce září a veškeré výhody máte možnost čerpat již od 1. ledna 2017. Změna zdravotní pojišťovny je zdarma. Vybírejte svědomitě a ušetříte peníze!