Přeskočit na obsah
Domů » AUTO MOTO » Zajištění auta proti krádeži je priorita každého řidiče

Zajištění auta proti krádeži je priorita každého řidiče

Foto: zajištění automobilu proti krádeži

Kdo nebydlí na vsi nebo samotě u lesa, ten nejspíš ani nezkusí jen tak odejít od auta, aniž by ho uzamknul. Pro větší bezpečí často nezůstaneme jen u uzamčení, ale využijeme i další možnosti ochrany svého vozu.

Proti krádeži

Noční můra všech majitelů aut je stejná. Přijdete na místo, kde jste naposledy nechali své auto, a ono tam není. Někdo ho ukradl a vy jste najednou bez auta, navíc se spoustu starostí a nutností shánět nové. Hledáme tak možnosti, jak své auto zabezpečit v době, kdy ho nepoužíváme, a to jak doma, tak při parkování během nákupů nebo když jsme v zaměstnání. Málokdo má možnost mít auto neustále v garáži, pod dohledem kamer, a tak potřebujeme jiné řešení. K základní bezpečnostní výbavě patří imobilizér, který už je často běžnou součástí auta. Brání nastartování vozu bez originálního klíče, ze kterého se vysílá unikátní kód. Při každém spuštění motoru je vygenerován kód, který je potřebný k nastartování. Pokud se vysílaný kód shoduje s tím, který má uložený řídící jednotka vozu, lze bez problémů nastartovat. Pokud ale imobilizér nepředá informace, tedy nemáte správné klíče, vůz nelze nastartovat nebo je odpojena palivová soustava. Ve starších vozech je kód pevně daný, což umožňuje snadné kopírování autoklíče. Novější modely aut už mají pro každé spuštění motoru vygenerovaný jiný kód a kopírování čipu je tak mnohem složitější. Zároveň je tak zabráněno startování auta přes kabely, tento způsob už patří jen do filmů.

Pečlivé zamykání

Základním prvkem pro zabezpečení vozu je ale stále zamykání, což většinou děláme automaticky. Při odchodu od auta a také při příchodu máme v ruce klíče od auta. Většinou už používáme dálkové ovládání centrálního zamykání, kdy jedním stiskem dojde k odemčení nebo zamčení auta a to nám navíc daný úkon potvrdí zablikáním. Přesto má mnoho z nás ve zvyku ještě zkusit zatažením za kliku dveří, že je auto skutečně zamčené.

Výrobci aut řeší také bezpečnost během jízdy a při používání auta. Novější vozy se tak umí samy uzamknout, pokud zařadíte rychlostní stupeň a po zaparkování se pak opět samy odemknou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *