O výhodách zimních pneumatik jste toho už asi slyšeli hodně (už jen kvůli tomu, že v zimních měsících je povinné na nich jezdit), ale znáte všechny důvody, proč je na jaře potřeba opět přezout na letní pneu?
V první řadě jsou letní pneumatiky vyrobeny z odlišné směsi než ty zimní. Díky tomu mají lepší jízdní vlastnosti v teplejším počasí. Zimní pneumatiky jsou totiž navrženy tak, aby kladly větší valivý odpor, což se na namrzlé či zasněžené vozovce určitě hodí. Ale ve chvíli, kdy teploty stoupnou, začnou se tyto pneumatiky mnohem rychleji opotřebovávat.
Oproti tomu nižší valivý odpor letních pneumatik má pozitivní efekt na vaši spotřebu paliva, takže je činí i značně ekonomickou koupí. Navíc jsou také bezpečnější. Řada testů dokázala, že při vyšších teplotách mají letní pneumatiky výrazně kratší brzdnou dráhu než ty zimní, čímž snížíte míru opotřebení brzd, a tím třeba i oddálíte nutnost výměny brzdových destiček.
Variantou může být i pořízení celoročních pneumatik, u těch ale nepočítejte se zdaleka tak dobrými jízdními vlastnostmi jako u sezónních pneumatik. Je to poměrně logické – jsou zkrátka navrženy tak, aby dokázaly fungovat ve všech povětrnostních podmínkách. Kdyby to tak nebylo, byly by to jen nekvalitní zimní či letní pneumatiky.
Pokud jste sváteční řidič, možná vám celoroční pneumatiky budou stačit. Pokud ale jezdíte častěji (to znamená několikrát do týdne), určitě si pořiďte sadu letních pneumatik. Ty jsou navíc nedocenitelné v předcházení aquaplaningu, který vzniká při pohybu po mokré silnici.
Největší nevýhodou letních pneu je to, že na nich můžete jezdit jen zhruba polovinu roku. Zákon je v tomto neúprosný a počasí taktéž. Legislativa udává přesná data, kdy nastává povinnost přezout na zimní pneumatiky (je to od 1. listopadu do 31. března), při rozmarném počasí ale na zimních pneumatikách budete často jezdit i do začátku května. Pokud to ale dokážete skousnout, pak je jízda na letních pneu ideální variantou.