Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Výběr střechy je jednou z nejdůležitějších fází stavby domu

Výběr střechy je jednou z nejdůležitějších fází stavby domu

Střecha platí za jednu z nejdůležitějších součástí domu. Ne každý si však dokáže poradit správně s jejím výběrem. Co bychom zaručeně neměli podcenit?

Jak vybrat střechu samotnou

Byť je cena pro nakupující faktorem podstatným, jednoznačně by neměla být tím nejdůležitějším kritériem. Zohlednit je potřeba veškerá individuální specifika konkrétní stavby.

Spoléhat se na laický odhad toho, co se nám líbí a bude to podle nás na domě vypadat zajímavě, není vhodné. Střecha bez správně zvolené krytiny především nemůže plnit svou důležitou funkci v podobě ochrany před vnějšími vlivy. Z tohoto pohledu se jedná dokonce o vůbec nejnamáhanější částí domu.

Samotnou střešní krytinu nese nosná konstrukce v podobě krovů. Nejrozšířenějším typem je ten vaznicový, který je tvořen vazbami a vaznicemi. Skladba a technologie krovu následně předurčí typ a sklon střechy.

Střechy lze následně rozlišit podle sklonu na:

  • střechy ploché se sklonem 1 až 10 °
  • střechy šikmé se sklonem od 10 do 45 °
  • střechy strmé se sklonem 45 až 90 °

Střechu šikmou nebo plochou?

Ploché střechy se objevují zejména u starších typů nemovitostí. Při kvalitním provedení je lze doporučit i dnes, neboť zatékání a netěsnosti nehrozí. Podstatné je zejména vyspádování a dobře vyřešená kritická místa, jako jsou okraje, světlíky a průniky.

Vůbec nejčastější volbou současných stavitelů je střecha šikmá, a to jak u rekonstrukcí, tak i u novostaveb. Dáno je to především sníženým rizikem zatékání i značnou variabilitou ve výběru krytin.

Nejčastější varietou je pak střecha sedlová, která je nejméně komplikovaná z hlediska realizace. Standardem je taktéž u tohoto provedení zateplení, a to standardem nejčastěji minerální vatou směrem do interiéru.

Jak vybrat střešní krytinu

Vůbec nejdůležitějším parametrem při definování specifik konstrukce je sklon střechy. Ten předurčuje volbu vhodného materiálu krytiny. Dále je nutné volbu materiálu podřídit geografickým podmínkám.

Ve středoevropských poměrech se běžně používá zejména střešní krytina:

  • asfaltová (asfaltový šindel)
  • betonová
  • pálená
  • plechová
  • vláknocementová

Plech se hodí i na střechy s mírným sklonem. Je možné jej používat již při sklonu 5 ° a více. Asfaltový šindel při pokládce vyžaduje vyšší sklon minimálně 7 °. Pro betonovou tašku by to mělo být 17 °. Pálené tašky už vyžadují střechu se sklonem alespoň 22 °.

Při volbě konkrétního materiálu bychom kromě toho, co nám esteticky vyhovuje, měli zohledňovat taktéž životnost daného výrobku, záruku, kterou výrobce poskytuje a samozřejmě i již vzpomenutou cenu.

Co se týče životnosti, jež je pro laika vedle ceny asi nejdůležitějším parametrem Mnoho výrobců střešních krytin nabízí na své výrobky až 60letou záruku, například společnost Blachotrapez.

Vybrat si tu pravou střešní krytinu zaručeně dokážete mezi produkty společnosti Blachotrapez, jež patří k předním výrobcům střešních a fasádních krytin na našem trhu.