Po mnoha staletí je černý čaj jedním z nejoblíbenějších nealkoholických nápojů, který je možné podávat teplý i studený. Je čaj součástí i vašich ranních rituálů? Nebo máte radši čaj o páté? A věděli jste, že tradice čaje o páté je francouzskou záležitostí, kterou si Britové přivlastnili? Co vše byste o tomto lahodném nápoji měli vědět a nevěděli, se dozvíte v těchto řádcích.
Darjeeling – král černých čajů
Je-li čaj vašim skutečně oblíbeným pitím, už jste jistě zaslechli něco o jeho pěstování a zpracování. Přirozeným prostředím pro pěstování čajovníků je jihovýchodní Asie. Vhodné podmínky jsou ovšem například i v Indii, Austrálii či Pákistánu. Čajovník ke svému životu potřebuje především kyselejší půdu a teplé až tropické podnebí. Daří se mu i v nadmořských výškách. Skvělými a chuťově jedinečnými jsou Darjeeling černé čaje, které potvrzují, že 1830 m n. m. je pro pěstování čajů více než vhodná poloha. Darjeeling je přezdíván jako šampaňské mezi čaji, za což jistě vděčí himalájským kopcům.
Dokonale oxidovaný černý čaj
Od pěstování pozvolna přejdeme ke zpracování čaje. Většina lidí žije v mylné představě, že po sklizni jsou čajové lístky vždy fermentovány. Čaj vzniká různými způsoby, fermentace může být jedna z nich (př. Pu-erh), ale hlavním zpracováním je oxidace. Lístky mění svou strukturu a vysouší se za pomocí kyslíku. Laicky řečeno barevné označení čaje vyjadřuje stupeň oxidace. Bílé čaje prochází velmi jemnou oxidací probíhající během zavadání, pak je sušen. Zeleného čaje se oxidace dotkne jen v době mezi sklizní a zpracováním, pak je zničena teplem, dál se čaj suší například napařováním, aby si uchoval zelenou barvu. Sypaný černý čaj získává svou dominantní tmavě hnědou až černou barvu plnou oxidací, která může trvat týden i déle. Lístky jsou narušeny a za vysoké vlhkosti oxidovány.
Příprava černého čaje
Černý čaj jako jeden z mála snese vysokou teplotu, takže se ho nebojte zalít právě uvařenou vodou. Louhování je doporučováno kolem 4 minut. Pokuste se vyhnout kovovým materiálům při přípravě čaje, ovlivňují jeho chuť. Vhodné jsou přírodní materiály, porcelán, sklo či keramika. Čaje jsou citlivé na aroma, nejen proto nepoužívejte na mytí svého čajového servisu agresivní saponáty.