Přeskočit na obsah
Domů » ŽENY » ZDRAVÍ » Účinky konopných čajů závisí nejenom na použitých rostlinách, ale též na způsobu jejich zpracování. Dokážete rozeznat kvalitu?

Účinky konopných čajů závisí nejenom na použitých rostlinách, ale též na způsobu jejich zpracování. Dokážete rozeznat kvalitu?

Účinky konopných čajů jsou lidem známy už dlouhá staletí. Odedávna se s jejich pomocí řešila celá řada zdravotních potíží, a přestože se v průběhu doby na jejich přínos a to především pod tlakem moderní medicíny poněkud pozapomnělo, je zřejmé, že opět přichází jejich čas. Obliba užívání konopných čajů je na vzestupu a vzhledem k prokazatelným vlivům, kterými díky svému složení dokáží přispívat k léčbě mnoha neduhů, je to trend bezesporu příznivý. Víte, k čemu může být jejich pití dobré? A věděli byste, jak si správně vybrat, aby byla konzumace tohoto nápoje vašemu zdraví opravdu prospěšná?

Účinky konopného čaje znali již staří Indové

Tento tradiční léčivý nápoj si lidé připravují různými způsoby a to podle toho, jaké očekávají účinky. Počátky jeho konzumace můžeme vysledovat až do starověku, kdy byl hojně užíván třeba v Indii nebo také v Číně. V Indii byl známý pod označením Bhang. Vyráběn byl z prášku z květů i listů konopí a podával se také s mlékem či přepuštěným máslem, což zvyšovalo jeho psychoaktivní vlastnosti, které jsou jinak díky málo efektivnímu rozpouštění THC ve vodě minimální. Přidáváno bylo i nejrůznější koření. Skořice, hřebíček nebo muškátový oříšek patřily k nejběžnějším příměsím. Jeho pití pomáhalo potlačovat úzkost, užíval se při horečkách, úpalu, při problémech s trávením a také jako lék proti hlenovitým onemocněním.

Široké spektrum léčebných možností

Dnes už dobře víme, že léčebný potenciál konopí je ještě podstatně širší a bojovat se jím dá proti skutečně velkému množství chorob a to rozmanitými způsoby jeho konzumace. Poněkud zjednodušeně můžeme říci, že jeho požívání má obvykle za následek harmonizaci základních tělesných procesů a zvyšuje celkovou obranyschopnost našeho organismu. Obzvláště pak čaj má relaxační účinky, dokáže příznivě ovlivňovat činnost srdce a svalů, působí blahodárně na kůži i klouby a rovněž udržuje cholesterol a cukry v krvi na přijatelné hladině. Jeho pitím dopřejete vašemu tělu důkladnou regeneraci a navodíte si též psychickou pohodu.

Jak poznáte kvalitní čaj?

Konopné potraviny a týká se to pochopitelně i čajů, jsou vyráběny zejména z potravinářských odrůd konopí setého (Cannabis sativa). O tom, že je jejich konzumace lidskému tělu v mnoha ohledech prospěšná, dnes již zřejmě není sporu. Ale víte, jak rozeznat dobrou kvalitu, když se na tuzemském trhu můžeme běžně setkat s rozličnými variantami těchto čajů? Věděli byste, jak zvolit ten pravý, který vám bude co nejlépe vyhovovat? Pokud si nejste jistí, několik následujících řádků vám s tím může pomoci. Takže co by vás mělo zajímat především?

A) PŮVOD ROSTLINY – Zajímejte se o to, kde byly rostliny použité v čaji vypěstovány. Máte-li tu možnost, dejte přednost domácí produkci. U nás se totiž konopí velice daří a jeho vysoká kvalita se dá navíc při poměrně malém objemu vypěstovaných rostlin vcelku dobře ohlídat.

B) BARVA – Ta může mít poměrně široký rozptyl od hnědé až po sytě zelenou. Červencová či srpnová sklizeň se vyznačuje zelenější barvou a obsah důležitých kanabinoidů (zejména CBD) bývá zpravidla o něco nižší než je tomu u kytek sklizených v září nebo v říjnu. Na barvu však může mít do určité míry vliv i způsob sušení a je dobré vědět, že nejlepší je sušit rostliny konopí jen pozvolna a za nižších teplot.

C) CHUŤ A ÚČINKY – Pokud budete mít možnost ochutnávky, pak si pamatujte, že chuť by měla být jemně trpká. To, jak bude chuť výrazná, záleží i na době louhování. Jestliže se snad domníváte, že lepší účinky bude mít čaj, v němž se nacházejí celé a pěkné paličky konopné herby, pak to vždy platit nemusí. Někdy je vyšší účinnosti dosaženo tím, že je kytka naopak rozmělněna, ale jednoznačně se tímto hlediskem řídit nedá.

Znáte alespoň 4 základní druhy?

Stejně tak jako existuje řada způsobů užívání konopí od jeho inhalace, přes aplikaci mastí až po konzumaci speciální čokolády, je tu i několik vzájemně odlišných druhů čajů připravovaných z této blahodárné rostliny. Setkat se můžete především se čtyřmi hlavními variantami. Které to jsou?

1) ČISTÝ S PALIČKAMI – Jde o ručně sklízené obvykle ještě zelené kytky. Chuť bývá jemná, svěží a „travnatá“. Je to vlastně nejzákladnější typ takového čaje a hodí se při stresu, bolestech hlavy, pro vyladění srdeční činnosti i při řadě jiných potíží.

2) ČISTÝ S ROZMĚLNĚNÝMI PALIČKAMI – Je rovněž ručně sbíraný a díky přirozeně rozbitým paličkám je patrná pryskyřice obsahující krystalky kanabinoidů. Má výrazné aroma i chuť. Použít ho lze snad proti všem druhům bolesti.

3) CBD ČAJ – Je sklízen strojově a neobsahuje celé paličky. Díky tomu, že je sbírán později, je obsah kanabinoidů v rostlinách vyšší. Jeho pití přispívá ke zklidnění těla i mysli a k posílení imunitního systému. Chuťově je velmi výrazný a zbarven bývá více do hněda.

4) ČAJ DOPLNĚNÝ O PŘÍMĚSI – Je vcelku obvyklé, že se klasický nápoj obohatí o nejrůznější příměsi a meze se v tomto ohledu fantazii nekladou. Velmi oblíbená je například máta, která pomáhá zlepšit dýchání i trávící procesy. Setkat se můžete i s přídavky nejrůznějšího ovoce, které pomáhají lidem, jimž konopí „nevoní“, překonat počáteční nechuť k jeho konzumaci. Přidává se také ibišek podporující správné fungování lymfy a tak by se dalo ještě vcelku dlouho pokračovat.

Popularita těchto čajů stále roste

Užívání konopných čajů nabývá na oblibě a důvodů je tu hned několik. Hlavním z nich je pochopitelně dlouhá řada zdravotních benefitů, které lze takto lidskému tělu dopřát. Za důležitou je rovněž považována absence vedlejších škodlivých účinků, které se například při kouření konopí vyloučit rozhodně nedají a v neposlední řadě je tu i velice jednoduchý způsob přípravy tohoto nápoje. Lze tedy nejspíš s klidným svědomím tvrdit, že pití čaje je rozhodně jedním z nejzdravějších a také nejsnadnějších způsobů konzumace konopí.

Nebo s tím nesouhlasíte? A ochutnali jste už někdy v minulosti alespoň jeden jediný šálek? Že ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *