Nad odbornými názvy v různých oborech laikům občas zůstává rozum stát. Tedy po pravdě řečeno snad v každé sféře by se takové výrazy našly, ať už odborné nebo hovorové. My se teď na několik takových podíváme a zaměříme se na oblast měření. Měřit je totiž potřeba v mnohých odvětvích. A ani nemusíte být žádný profesionál. I leckterý domácí kutil chce mít všechno přesné.
Vám možná vystačí svinovací metr, ale čím se měří tam, kde jde o každý milimetr či mikrometr? Odborníci si berou na pomoc rovnou několik měřidel, každé má svůj účel.
Šuplery aneb ti nejvěrnější pomocníci
Nejběžnější součástí dílen a provozoven, kde záleží na rozměrech, jsou šuplery. Co si pod tímto názvem představit? Ve skutečnosti jde o lidové označení pro posuvné měřidlo. S tím lze měřit velmi rychle a přesně, obzvlášť když si pořídíte digitální variantu. Pak se minimalizuje riziko lidské chyby, protože přístroj prostě ukáže číslo a nehrozí, že byste se přehlédli. Ostatně čtení rozměru ze šuplery sice není žádná velká věda, ale laik si rozměr pravděpodobně nebude schopný rozluštit.
Mikrometry si poradí s miniaturními rozměry
Šuplery jsou vhodné na měření výrobků v řádech několika centimetrů, měří s přesností na milimetry. Co když však máte něco daleko menšího, kde vám jde spíše o milimetry či ještě menší jednotky? Pak poslouží mikrometr. Měří se s ním drážky, závity a mnoho dalších drobných součástí.
Úchylkoměry vám prozradí odchylku
Úchylkoměr není úplně standardním měřidlem. Neprozradí vám totiž rozměry daného výrobku. Zato vám řekne, jaký je rozdíl mezi skutečným a požadovaným rozměrem. Velmi rychle tedy zjistíte, zda jste ještě v toleranci, nebo se jedná o zmetek.
Mezi další měřicí přístroje patří například úhelníky, hloubkoměry, dutinoměry na zápichy nebo výškoměry. Jasně, i hloubku otvoru byste nejspíš byli schopní změřit posuvným měřítkem, ale byl by odečtený výsledek opravdu přesný? A někdy je přesnost velmi důležitá.