Stávající bydlení je vám těsné, toužíte po osamostatnění, spočítali jste náklady a došli k závěru, že vlastní dům je finančně výhodnější, než platba neustále stoupajících nájmů. Nejčastějším řešením v takovém případě je pořízení stavby na klíč. S čím je nutno v takovém případě počítat a čeho se vyvarovat, prozradí následující řádky.
Pozemek je u stavby na klíč základ
Ve vzduchu váš dům zřejmě viset nebude, výběr vhodného pozemku je proto naprosto zásadní. Pokud již jeden takový máte, gratulujeme. Pokud ne, nezbývá než brouzdat nabídkami realitních kanceláří, případně pátrat mezi kamarády a známými. Spousta firem nicméně dnes nabízí nejen stavbu domu na klíč, ale i zajištění vhodného pozemku, na němž tento dům bude stát, což vám může ušetřit spoustu starostí. Ideální pozemek vypadá pro každého zřejmě jinak a leckdo je pro genia loci ochoten obětovat i mnoho praktičnosti. Obecně se ale míní, že vlastnosti dobrého pozemku pro stavbu jsou tyto:
- Je rovinatý nebo mírně svažitý ve tvaru obdélníku
- Rozloha mezi 700 – 1000 m2
- Kratší stranou, nejlépe severní, je orientován směrem ke komunikaci
- Je zasíťovaný – absolutní podmínkou to ale není
- V lokalitě je dobrá dopravní obslužnost
Dům vybírejte podle svých finančních možností
Brát si veliké půjčky, vysokou hypotéku či utratit veškeré úspory pouze na stavbu domu není nejlepší finanční strategií do budoucna. Vždy počítejte s rezervami, s nutností váš dům vytápět a udržovat. Pakliže na to nemáte, zvolte menší dům, menší pozemek, nebo raději nevolte vůbec. Nikdy nevíte, co přinese budoucnost, a vysněný dům se může při eventuálních finančních problémech stát příslovečnou koulí na noze. Před pořízením hypotéky je rozhodně vhodné ověřit si její dostupnost.
Klidně konzultujte architekta, typového domu se ale nebojte
Bydlení navržené šikovným architektem může mít řadu výhod, pokud chcete mít vše vyladěné do nejmenších detailů, nebo se chcete přizpůsobit specifikům pozemku. I typové domy ale odpovídají prakticky veškerým standardům praktičnosti i kvality. Chcete-li tak ušetřit peníze za projekt a co nejrychleji bydlet, nejedná se v žádném případě o méněcenné řešení. Také projekt typového domu můžete navíc do velké míry ladit podle představ.
Patrový nebo přízemní? Jaká má být dispozice? A z jakého materiálu?
To je otázka, kterou si musíte zodpovědět sami. Jaké je vaše zaměstnání, zdravotní stav, jaké jsou požadavky vaší rodiny, jaký máte pozemek? Přízemní a bezbariérové domy jsou vhodné (nejen) pro stáří či pro případ zdravotního postižení, patrové domy pak nabízí lepší poměr cena/zastavěná plocha/užitný prostor, jasnější oddělené prostoru klidového a společenského a pravidelná chůze do schodů má i zdravotní benefity! Výběr je na vás, stejně jako otázka, jaký materiál použít. Dřevostavba i zděný dům mají každý řadu výhod i nevýhod a konečný rozsudek bude opět na vás.
Stavba na klíč šetří čas a nervy, ale klidně zkuste svépomoc nebo hrubou stavbu
Nechat realizaci stavby zcela na dodavatelské firmě má celou řadu pozitiv:
- Záruka kvality a včasného vyhotovení
- Jednání s řadou subdodavatelů má na starost hlavní dodavatel
- Úspora vašeho času a energie bude obrovská
- Administrativu je schopna firma zajistit.
Jste-li ale šikovní, nic vám nebrání pokusit se o stavbu domu sami. Tuto variantu lze ale doporučit pouze tehdy, pokud v tomto směru máte nějaké zkušenosti a zároveň si dokážete své subdodavatele zorganizovat. Další možností je nechat si na klíč dodat pouze hrubou stavbu a dokončit si ji sám. V obou případech pravděpodobně ušetříte peníze, na oplátku vás to ale bude stát spoustu energie a za případné chyby pak zodpovídáte sami.
Berte ohled i na okolí
Tato otázka je bohužel často podceňována. Ačkoliv je to váš vlastní dům, vizuálně tvoří součást veřejného prostoru a měl by nenásilně zapadat do okolní zástavby. Tvarově nevhodné či barevně vykřičené domy, nerespektující své okolí, dokáží kazit vzhled celých ulic, vesnic, měst i krajiny, a je-li jich příliš, je výsledkem nevzhledná zástavba a sídelní kaše, kde se v důsledku ani dobře nebydlí. Řada měst i vesnic proti živelné a často nevkusné výstavbě bojuje. Někde jsou excesy staveb regulovány územním plánem, jinde jsou pravidla volnější, i tam se ale vyplatí stavět se selským rozumem. Myslete při výběru a stavbě domu i na to.
Kompletní nebo jen hrubá stavba na klíč, případně stavba svépomocí – jaké jsou podle vás výhody každého řešení? Za jakých okolností se stavba vůbec vyplatí? Dejte nám vědět v komentářích!