Chcete zažít něco nového, spojit se s přírodou a vyhnout se davům lidí a přeplněným kempům? Stanování ve volné přírodě je na mnoha místech zakázáno, přesto existují způsoby, jak stanovat i mimo kemp bez hrozby vysoké pokuty.
Máte chuť vyrazit do přírody, vzít stan a spacák a večer sledovat západ slunce z nějakého hezkého místa? Dejte si pozor, kde stan rozložíte. České zákony totiž říkají, že je zakázáno stanovat a tábořit mimo místa, která jsou vyhrazena orgánem ochrany přírody. A rozdělávání ohně je omezeno stejně, takže opéct si buřta kdekoliv v lese nebo i na jeho okraji se nemusí dvakrát vyplatit. Kde můžete beztrestně stanovat na území ČR?
Noc pod holým nebem
Zažít noc pod holým nebem v bivaku, hamaku nebo jen ve spacáku není problém téměř nikde. Často není problém ani malý stan. Takovýmto způsobem můžete strávit noc pod hvězdami i v chráněných oblastech. Pozor si dejte v národních parcích, kde se nesmíte pohybovat mimo vyznačené turistické trasy, a proto také místo pro přenocování hledejte blízko nich.
České Švýcarsko je výjimka
České Švýcarsko je poněkud jiný případ. Zákon tady zakazuje nocování jen na přesně určených místech. Navíc je v tomto případě pojem nocování přesně vymezen jako spaní pod širákem i stanování (na rozdíl od pojmu táboření v zákonu o ochraně přírody a krajiny, kde není přesně stanoveno, co se pod ním myslí). Nejlepší je na tomto území netábořit ve volné přírodě a raději najít vhodný kemp.
Na Šumavě přespíte téměř všude
Zcela opačný případ je Šumava. Na jejím území jsou totiž zřízena nouzová nocoviště, kde můžete přespat jednu noc i pod stanem. Jedno takové najdete například u rozhledny Poledník, odkud budete mít opravdu nádherný výhled na krajinu.
Oheň rozdělávejte opatrně
Co se týče rozdělávání ohně, umožněno je to pouze na místech tomu vyhrazených. Pokud se ocitnete mimo chráněná území nebo soukromém pozemku, oheň je možné rozdělat ve vzdálenosti 50 metrů od lesa a dostatečně daleko od budov a míst, kde hrozí rozšíření ohně. V období sucha se nedoporučuje rozdělávat oheň nikde, ani na vyhrazených místech. Je pak na svědomí každého z nás, zda nám pár buřtů stojí za možnou zkázu mnoha hektarů.
Vyrážíme pod stan
Ještě, než se rozhodnete užít si romantiku v přírodě, najděte si místo vhodné pro stanování předem. Nezapomeňte zkontrolovat, jestli se vybrané místo nenachází na soukromém pozemku, nepatří obci, která má pro toto místo zvláštní opatření, nebo to není místo, kde se nesmí tábořit podle zákona. S výběrem správného místa vám pomohou různé mapy a aplikace, kde jsou vyznačena ta vhodná pro stanování.