Most mezi bdělostí a spánkem, který je velmi nepříjemný a postihuje velkou část lidí. Ano, řeč je o časté poruše spánku – spánkové paralýze. Jak na ni vyzrát?
Co to vlastně je?
Tento jev nastává buď při usínání, nebo naopak při probouzení. Částečně si uvědomujete realitu, avšak stále ještě spíte. Co to způsobuje? Vznik spánkové paralýzy se vysvětluje tím, že se člověk vzbudí (nebo usne) mnohem rychleji než obvykle a je ve fázi REM spánku. V této fázi jsou „deaktivovány“ svaly, aby si člověk během snění neublížil. Pokud se však vzbudíte ještě v této fázi, mozek si myslí, že stále ještě spíte, a tělo tak zůstává nehybné.
Tento stav velmi často doprovází nepříjemné sny nebo noční můry. Mnoho lidí vidělo v ložnici záhadné postavy, které se je údajně snažily zabít nebo jim klečely na hrudníku a dusily je. Každopádně po tomto zážitku je postižený otřesen a oprávněně se bojí, že se mu to stane znovu. A opravdu, spánkové paralýzy se rády vrací.
Jak se jí zbavit?
Spánková paralýza má své příčiny. Mezi nejčastější spouštěče patří dlouhodobý nadměrný stres, spánkový deficit, špatná životospráva a nesprávná spánková hygiena. Pokud se vám tudíž paralýzy neustále vracejí, bude potřeba zásadně změnit některé vaše návyky. V první řadě eliminujte zdroje stresu. Více odpočívejte, začněte sportovat či chodit do přírody, věnujte se svým koníčkům. Vhodná je i meditace. Klíčové je také zlepšení životosprávy. Ta se týká nejenom jídelníčku, ale také pravidelný spánek v určitou hodinu. Pozornost věnujte také místnosti, kde usínáte. Měla by být dobře vyvětraná a vzdušná. Příliš mnoho nábytku či dekorací není pro dobrý spánek vhodné. Zaměřte se také na postel. Je jedno zda máte čalouněnou postel, nebo postel z masivu, důležité je, aby byla kvalitní a kompatibilní se správnou matrací. Matrace by měla poskytovat oporu páteři a měla by vám být pohodlná.