Také se vám zdá, že Raspberry Pi je hitem posledních let? Charitativní organizace Raspberry Pi Foundation byla přitom založena už v roce 2009. Vznikla za účelem podpory počítačového vzdělávání ve školách.
Abychom věc uvedli na pravou míru, v roce 2009 nebyla v plánu přímo charita. Tým počítačových věd z University of Cambridge si prostě uvědomil, že klesá zájem o informatiku, a rozhodl se s tím něco dělat – nabídnout malý a levný počítač, s nímž by si mohl hrát každý student.
První Raspberry Pi z roku 2012
První malý počítač spatřil světlo světa v roce 2012. Šlo o Raspberry Pi 1 model B s procesorem 700 MHz ARM1176JZF-S a 512 MB. Doplnil ho model A s menší pamětí a méně USB porty. I přes směšné parametry jste na tomto kousku mohli spustit jednoduchý OS, třeba Linux, a tak si Raspberry rychle našlo svou uživatelskou základnu.
Spotřebitelé ho používali jako nízkonákladovou náhradu počítače, ale zaujal zejména kutily, kteří s RPi začali stavět nejrůznější zařízení.
Raspberry zaměřeno na aplikační použití
Tento trend vyslyšel i výrobce. Po Raspberry Pi 2 ze začátku roku 2015 přišlo v listopadu 2015 Raspberry Pi Zero, model ještě menší a ještě levnější, takže se perfektně hodil jako zabudovaný počítač do robotů a dalších aplikací.
Zajímavost: Tušíte, proč se jmenuje zrovna Raspberry Pi? Vícero názvů z oblasti počítačů pochází od ovoce – nejlepším příkladem je Apple. Raspberry se tedy jen snažilo následovat trend, měla to ovšem být i reference na anglický výraz „blowing a raspberry“, který značí to, když pomocí jazyku a rtů vydáte posměšný zvuk.
Díky Raspberry může experimentovat každý
Sen zpopularizovat výuku informatiky se tvůrcům Raspberry rozhodně daří. Tyto malé počítače se v mnohých školách skutečně používají a spousta lidí si je pořizuje domů, aby se s nimi mohli učit a tvořit zajímavé projekty. Máte i vy chuť pustit se do něčeho takového? Prostudujte si pro Raspberry Pi návody a vyberte si, co vytvoříte. I jako naprostí začátečníci zvládnete působivé věci.