O nemovitosti především ve větších městech je obrovský zájem. Bohužel, současná nabídka je značně omezená, protože atraktivní budovy jsou velice rychle pryč. Pokud se tedy pouštíte do koupě rodinného domu, respektive bytu, měli byste vědět také, jaké kroky vás vůbec čekají. V následujících řádcích vám prozradíme, na co byste neměli zapomenout, abyste celý obchod dotáhli až do zdárného konce.
V první řadě vás čeká procházení jednotlivých inzerátů, abyste našli vysněné bydlení. Záleží zejména na tom, jak moc jste nároční. Zatímco někomu stačí starší objekt připravený na rekonstrukci, jinému zase nadstandardně řešená vila na okraji na města. V každém případě vás však čekají stejné kroky, ať už jde o koupi bytu, domu, administrativního prostoru a podobně.
Vyberte nemovitost, vyřiďte hypotéku a podepište smlouvu
Snad nejvíce zábavné na tom všem je vybírání konkrétní nemovitosti. Ujasněte si, co by měla všechno splňovat, na jakém místě by se měla nacházet a jak by měla být dispozičně řešená. Dalšími rozhodujícími faktory jsou cena a rozloha. Přece jen, je potřeba vybrat tak drahé obydlí, abyste dosáhli se svým platem na hypoteční úvěr. Jakmile tedy najdete vhodný objekt, pusťte se do vyřizování hypotéky.
Internet je plný praktických nástrojů, mezi nimiž je i takzvaná hypotéka kalkulačka. Uděláte si reálnou představu, jak vysokou měsíční splátku budete mít, případně si můžete vypočítat, na jak vysokou hypotéku vůbec dosáhnete.
V okamžiku, kdy vám bankovní instituce předschválí žádost o hypoteční úvěr, můžete se pustit do podepisování smluv, jako je předkupní smlouva. Právě na jejím základě vám banka hypoteční úvěr schválí, a vám tak už nic nebrání v tom, abyste podepsali kupní smlouvu. Peníze, které banka zasílá, by měly jít přes takzvanou úschovu. Nabízí se bankovní úschova, ale také úschova advokáta. Peníze se prodávajícímu z úschovy uvolní až tehdy, jakmile budete zapsáni do katastru nemovitostí jako majitel.
Dříve byl prodávající povinen platit daň z prodeje nemovitosti, nicméně zákony se změnily a nyní se jedná o daň z koupě nemovitosti. Vaší povinností tedy je ještě zaplatit tuto daň, která je ve výši 4 % z kupní ceny.
CINCINK – férový realitní portál, který pomáhá
Na internetu narazíte na pestrou škálu realitních portálů, ovšem většinou se jedná pouze o inzeráty. CINCINK je však webová stránka, která nabízí komplexní služby týkající se prodeje a koupě nemovitostí. Na jednom místě zvládnete objednat právní služby, daňového poradce, ale i textaci inzerátu či profesionální nafocení nemovitosti. CINCINK pomáhá jak prodávajícím, tak i kupujícím. Vám jako kupujícímu umožní sjednat si například technickou inspekci nemovitosti.