Známe to asi všichni: dlouhá jízda autem, a po celou dobu jejího trvání slyšíme na pozadí hukot motoru i kol otáčejících se po vozovce. Po chvíli si proto pustíme nahlas rádio, abychom se nepříjemného hluku zbavili. Hudba je sice příjemnější, ale ideální řešení to v mnoha případech není. Jaké hrozby s sebou hluk nese a proč je kompletní odhlučnění auta tím nejlepším řešením?
Příliš hlučné auto
Pohybující se vozidlo generuje hluk několika různými způsoby. Tím prvním je samozřejmě motor. Elektromobily sice tímto neduhem netrpí, většina majitelů aut si ale zatím musí s „bublajícím“ motorem nějak poradit. Kromě motoru je významným zdrojem hluku kola, resp. jejich pohyb po vozovce. K tomu do kabiny proniká běžně i celá kakofonie dalších zvuků, především ve chvíli, kdy projíždíte městem. Nic z toho není dvakrát příjemné, především to ale může být nebezpečné.
Pozor na sluch
Sluch je jeden z pěti smyslů, který nás informuje o dění v našem okolí. O to důležitější je starost o to, aby nedošlo k jeho poškození. K tomu může dojít ve chvíli, kdy je zvuk natolik intenzivní, že mechanicky poškodí ušní bubínek a další části sluchového ústrojí. To asi není pro nikoho překvapení, a proto si také na takové situace dáváme pozor. V souvislosti s jízdou v autě hrozí ale poškození sluchového ústrojí spíše od dlouhodobého působení hluku, byť ne tak silného.
Typickým příkladem takového hluku je nahlas puštěné rádio, kterým chceme přehlušit ostatní hluk. Ani u toho ale nebezpečí spojené s hlukem nekončí. A poškozen nemusí být jen sluch jako takový. Dopady mohou být mnohem širší.
Zvukový smog a jeho rizika
Směs zvuků pronikajících do kabiny řidiče je často označována jako tzv. akustický smog. Jeho rizika lze rozdělit na dva druhy. Ten první zahrnuje rizika ohrožující posádku vozu přímo při jízdě, druhým potom rizika, která ohrožují naše zdraví z dlouhodobého hlediska.
Akustický smog znamená sníženou pozornost při řízení nebo rychlejší nástup únavy. Oboje logicky zvyšuje riziko nehody. Kromě toho je ale dlouhodobé působení akustického smogu zodpovědné i za psychické problémy různého druhu, nespavost a podle nejnovějších studií i znamená i vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Lidské tělo je zkrátka nesmírně složitý a komplexní mechanismus a občas reaguje na vnější podněty i tak, jak bychom to nečekali.
Jak se bránit nezdravému a nepříjemnému hluku v autě?
Hluku v autě se lze naštěstí z velké části zbavit a tím minimalizovat rizika s ním spojená. Odhlučnění interiéru je proces, který spočívá v nanesení zvukově izolačních materiálů na plochy, kterými hluk proniká do kabiny, a který dokáže zcela změnit komfort jízdy.