Poté, co splní účel, většinou putují z popelnice na skládku. Takový je bohužel osud většiny použitých tonerů z tiskáren, které představují pro životní prostředí velkou zátěž. Víte, že je lze zužitkovat mnohem efektivněji? Jak nakládat s použitými náplněmi do tiskáren vám poradí Ondřej Manych z TisknuLevne.cz.
Výkup nebo odběr
Jak už jsme předeslali, nejhorší variantou je umístit prázdné tonery do komunálního odpadu. Za takové situace se budou na skládce rozkládat i 1000 let. Pokud můžete, odneste je alespoň do sběrného dvora nebo se poptejte ve školách, firmách a na obcích, zda neorganizují jejich odběr.
Víte o tom, že spousta firem použité tonery vykupuje? Likvidace těchto věcí tak pro vás může být i ekonomicky výhodná. I kdyby vás však za odpad žádná odměna nečekala, výkup tonerů je to nejlepší ekologické řešení. Stačí vyplnit online formulář a objednat si svoz nebo odnést toner do prodejny.
Jak vypadá další využití
Ptáte se, k čemu firmy tonery vykupují? Často jde o společnost, která tonery renovuje a znovu plní, takže nevytváří další odpad. Objevují se však i nové nápady na další využití tohoto druhu odpadu a díky recyklaci vznikají neuvěřitelné věci.
V současné době narazíte na výrobce, kteří využívají staré tiskové kazety například pro výrobu plotů, laviček a zahradního nábytku. Dále se rozmohl trend, kdy z recyklovaných tonerů vzniká asfaltová směs na silnice. Poprvé tuto inovaci vyzkoušeli v Melbournu v roce 2013 a od té doby se tento způsob využití starých tonerů ujal i v dalších částech světa, přičemž je pro tyto účely využíván i jiný plastový odpad.
Oproti silnicím z klasického asfaltu vyrobeného z ropy mají povrchy z recyklovaných materiálů delší životnost. Díky této inovaci může být svět ušetřen až o 270 kg emisí CO2 na tunu asfaltu. Nemyslíte, že stojí dát tomuto odpadu šanci, aby posloužil dále? Přemýšlejte, než s ním zamíříte k odpadkovému koši.