Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Jak postavit venkovní krb

Jak postavit venkovní krb

Krby dnes nemusí být nutně jenom doplňkem interiéru. Můžeme si je nechat postavit i venku, na našem pozemku. A to například přímo na zahradě, nebo v rámci zahradního altánu. Pokud nad daným řešením uvažujete, rady professionálů jak postavit venkovní krb s udírnou, který je aktuálně nejpoužívanější možností, vám rozhodně přijdou vhod.

Bez základů to nepůjde

Prvním krokem při stavbě venkovní krbu s udírnou jsou samozřejmě základy. Jak na ně? Nejprve je nutné vykopat jámu, která by měla být hluboká zhruba 80 centimetrů. Do ní přijde drenáž v podobě štěrku a dále už tento prostor stačí jenom vylít betonem. Rázem získáte to nejdůležitější, a to je základová deska, nebo základový rám. Záleží hlavně na vašich plánech a požadavcích, jak má váš venkovní krb vypadat. Tento krok je nesmírně důležitý, jelikož má vliv jak na výslednou stabilitu, tak i kvalitu. Bez betonu to zkrátka nepůjde. Stejně tak to nepůjde bez snahy izolovat průnik vody. Z toho důvodu se podobně jako při stavbě klasického domu hodí nezapomínat na pokládku kvalitní izolace. Díky tomu nebude voda ze základů sáknout do samotného krbu.

Pokračujeme klasickým zděním

Základy jsou hotové a připravené. Nyní už můžete začít se samotným zděním. K tomu je dobré používat cihly. Nejenom pro jejich kvalitu, ale i pro dobrý výsledný estetický vzhled. Klasické pálené však nedoporučujeme. Mají velké póry, kam se může dostat voda, která v mrazivých dnech cihlu roztrhne. Lepší volbou jsou takzvané lícové cihly, které mrazu odolají. Další možností jsou takzvané vápenopískové cihly, které jsou při stavbě venkovního krbu s udírnou také dobrou volbou. Zapomínat ale nesmíte ani na takzvané šamotové cihly. Ty se vyznačují tím, že nabídnou zvýšenou odolnost vůči velkému žáru. Je tedy jasné, že je použijeme ve vnitřních částech krbu, kde bude docházet k tvorbě vysokého žáru právě vlivem hoření.

Během zdění rozhodně nepoužívejte ani klasickou maltu, jelikož ani ta není pro tento účel stavby ideální. Správnou cestou je takzvaná šamotová směs. Jedná se o sypkou hmotu, kterou smícháte s vodou a můžete ihned používat. Pokud jde o klasické spáry, už není problém využít hmotu, kterou máte po ruce. Tedy klasickou spárovací maltu, díky které vytvoříte nejenom hladký, ale hlavně vodě odolný povrch.

Vytváříme výsledný tvar a vzhled

Samotnou stavbu bychom měli mít už v počátku jasně naplánovánu, a měli bychom vědět, co vše budeme potřebovat a vše budeme chtít. Právě nyní, při samotném zdění přichází i chvíle spojené s řešením jednotlivých detailů. Mezi ty řadíme i to, že vytvoříme drážky pro umístění samotného roštu. Ty lze vytvořit celkem jednoduše, a to tak, že cihlu lehce posuneme tak, aby vystupovala do prostoru. Stejně tak při zdění řešíme i celý prostor topeniště, nebo dokládací plochy, to vše je třeba budovat už ve chvíli samotného zdění, jelikož následné úpravy by mohly být velmi pracné. Jakmile je venkovní krb v rámci své základní části hotový, zaměříme se už jenom na komín. V rámci materiálu postupujeme stejně, jako u klasického zdění. Připomeňme, že výška komína by měla být alespoň 2,5 metru od země, aby byl zajištěn dobrý tah. Stejně tak je dobré myslet i na jeho zastřešení, v případě deště.

Lze si práci ulehčit?

Jak je patrné, stavba domácího krbu není zase až tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Pokud hledáte možnosti ulehčení, potom si lze celé řešení i koupit. A to v podstatě ve formě stavebnice, kdy jednoduše pokládáte jednotlivé díly podle návodu a tím celý venkovní krb vytvoříte. Výhodou je nejenom rychlost stavby, ale i její kvalita, známý výsledek, ale i to, že vám bude stačit hlavně zručnost a jenom základní stavební a spojovací materiál. Pokud jste si neste jistí, využijte rady či služeb zkušených profesionálů LEVNEKRBY.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *