Mikroplyš je materiál, se kterým do našich domovů přišlo teplo a současně hebkost. Mikroplyšové látky jsou extrémně hřejivé a v přechodném období, kdy se ještě netopí, nebo topit nechceme, přináší do našich domovů teplíčko jako od kamen. Přitom k vyhřívání vlastně používáme pouhé teplo našeho těla.
Zamilujte si mikroplyš
Setkala jsem se s mnoha negativními pohledy na mikroplyš, a to jen z toho důvodu, že u nás existuje doslova posedlost bavlnou. Mikroplyš je umělým vláknem a mnozí proto na něj nahlíží skrz prsty. Jenomže žádná úprava bavlny neumí nabídnout takový hřejivý efekt jako mikroplyš. I mikinám přinesl slávu právě mikroplyš a fleece, který z nich udělal bezúdržbový a úžasně hřejivý kousek v našich šatnících.
Mikroplyš, setkáme se i s názvem mikroflanel, je navíc i ekologickým materiálem. To z toho důvodu, že se k jeho výrobě mnohdy nevyužívá ropa jako primární zdroj umělých vláken, ale recyklovaný plast především z PET lahví. Materiál se skvěle udržuje. Minimálně se špiní a nepohlcuje ani nepříjemné pachy. Vyprat jej stačí na 40 °C na rychlém programu. Sušením v sušičce získá na objemu a vypadá nádherně načechraně. Vhodný je skutečně pro každého, včetně alergiků.
Co vše si pořídit do domácnosti z mikroplyše?
V žádné domácnosti by neměly chybět mikroplyšové deky. Zabalí se do nich rád úplně každý v domácnosti. Kupte si jich klidně více a z některých si udělejte třeba ozdobné povlaky na ozdobné polštářky. Takto vzor či barvu z mikroflanelové deky dostanete na více textilií a váš obývací pokoj bude vypadat ještě lépe.
Mikroplyšové deky však lze používat i jako přehoz do postele, nebo teplou deku na spaní v kombinaci s jiným povlečením. V e-shopu České lůžkoviny pořídíte dokonce mikroplyšové povlečení a mikroplyšové deky ve stejném designu.
Tento materiál si zamiluje skutečně každý. Když si bude mít vybrat příjemný materiál vaše dítě, vybere si mikroplyš, stejně tak vaši domácí mazlíčci. Mimochodem pračka a sušička dostanou z mikroplyšové deky chlupy od mazlíčků velice spolehlivě.
Co umí mikroplyš v ložnici
Ano, pokud žijete v přetopeném panelákovém bytě, kde nejde pořádně regulovat topení a jen stupačky vám byt přetopí tak, že přes den běháte v trenýrkách či pouze v tričku, chápu, že mikroplyš není ničím pro vás. I když pravdou je, že přechodná období mezi létem a zahájením topné sezóny nejsou vždy tak teplé jako letos a teplá deka se pak hodí i do paneláku.
Chcete spát zdravěji? Mikroplyšové povlečení vám to umožní. Když se totiž doporučuje spát v nepřetopené a chladnější ložnici, neznamená to, že tam budete drkotat zuby. Tělo musí být hezky v teple, studenější vzduch v okolí je však příznivým pro dýchací cesty a je automaticky i vlhčí. S takto teplým povlečením nemusíte mít na sobě extrémně těžké duchny, a dokonce zvládnete spát i v zimě u otevřeného okna.
Ještě stále však vaše spaní není dokonalé. Nepříjemný tepelný šok nám v chladnější ložnici způsobí i studené prostěradlo. To bavlněné je pocitově mnohem studenější, než jsou mikroplyšová prostěradla či prostěradla z mikroflanelu.
Povlečení pro tři roční období
Překvapí vás, kolik měsíců v roce se mikroplyš do našich ložnic hodí. Deku využijete za chladných večerů celoročně. Teplé povlečení na podzim, v zimě i na jaře. Kam rozhodně tento typ materiálu patří, jsou české chalupy. Ty často nemáme šanci vytopit tak, jako panelákový byt. U kamen vám bude teplo, tedy pokud vám v noci nevyhasnou. Ale zejména, pokud tam nemáte ústřední topení, jsou místnosti vzdálenější od kamen mnohem chladnější. Z vlastní zkušenosti ale mohu říct, že bez rizika nastydnutí lze s mikroplyšovým povlečením a prostěradlem spát v noci dlouhodobě i při 8 °C. A spíte jako „v mikroplyši“. Spaní jako v bavlnce si nechte zase na horké léto.