Začínáte podnikat? Nebo expandujete svůj byznys? Možná vám pouze přestala sloužit stará dodávka a začínáte se poohlížet po nové (nebo i ojeté). Ať je tomu, jak chce, a ať již preferujete dodávky od evropských výrobců či dodávky odjinud, vaše rozhodování by se v každém případě mělo řídit kritérii, s nimiž vás v následujícím článku seznámíme.
Rozhodujte se podle užitečné hmotnosti
Jednoduše řečeno, užitečná hmotnost udává nejvyšší možnou hmotnost, s níž lze vaši dodávku zatížit (ať již nákladem či posádkou), aniž by se to podepsalo na jejích jízdních vlastnostech. Dobře si rozmyslete, co budete s vaší dodávkou vozit, jestli pytle brambor či cementu, balíky vody či třeba mulčovací kůru, a podle váhy vašeho nákladu vybírejte také dodávku s přiměřenou užitečnou hmotností.
Pozornost věnujte také nákladovému prostoru
U vašeho nákladu neberte v potaz pouze jeho váhu, ale také rozměry a způsob nakládání a vykládání, aby vás nečekalo nemilé překvapení v podobě nevyhovujícího nákladového prostoru.
Jestliže vozíte zboží na europaletách (1,2 x 0,8 m), vypočítejte si, kolik se jich (i s ohledem na rozměry převáženého zboží) vejde do vaší dodávky na výšku i na šířku, aniž by byla překročena užitečná hmotnost.
A zároveň přemýšlejte i o tom, jak se bude vaše zboží vykládat a nakládat. Ručně? S pomocí rampy či vysokozdvižného vozíku v případě těžších nákladů? Zadními dveřmi? Nebo, což je výhodné zejména v městských prostorách, dveřmi bočními? Odpovědím na tyto otázky musíte přizpůsobit i výběr vaší dodávky.
Jaký druh cesty budete s dodávkou podnikat?
Terén a délka trasy, kterou s vaší dodávkou podniknete, může dramaticky zúžit okruh vozidel, z nichž si vybíráte. Jiné nároky klade na vaši dodávku městské prostředí s krátkými trasami, častým popojížděním a nezřídka i omezeným parkováním.
A jiné nároky kladou dlouhé jízdy po dálnici, horských silničkách či okreskách a silnicích třetí třídy. O tom, jak se terén může na vašem voze podepsat, více zde. Důležité je také zohlednit, jak často bude vaše dodávka plně naložená.
Ptejte se také, jak často budete vaši dodávku využívat. Denně? Týdně? Či v ještě delších intervalech?
Jestliže chcete dodávku využívat pouze nárazově, spočítejte si také, nakolik se vám její koupě vůbec vyplatí. Není lepší pouhý pronájem? Nezapomínejte, že vlastnictví dodávky s sebou přináší extra náklady na pojištění, technické kontroly a servisní úkony.
Z jakých typů dodávek vybírat?
Vše výše uvedené musí zákonitě ovlivnit také výběr vaší dodávky. V tomto ohledu můžete volit z následujících variant.
- Pick-up
Pokud nevozíte příliš těžké a rozměrné náklady, mohl by vám tento hybrid dodávky a osobního auta vyhovovat. Do přední části se vedle řidiče mohou při obětování pohodlí obvykle vejít až dva spolujezdci . Kompaktností, ovladatelností a viditelností z místa řidiče se pick-up blíží spíše osobnímu vozu, hodí se proto těm, kteří mají z řízení velkých dodávek obavy (a zároveň se spokojí s menším a hůře přístupným nákladovým prostorem.
- Skříňová dodávka
Dost možná nejrozšířenější typ dodávky, a také to, co se většině lidí při slově dodávka vybaví. Do kabiny se obvykle vedle řidiče vejdou až dva spolujezdci, zbytek vozu tvoří nákladový prostor, obvykle schopný pojmout až 7 europalet a díky svým rozměrům umožňuje mnohem lepší manipulaci, než pickup. Trendem posledních let je dokonce přebudování takové dodávky na obytný prostor!
- Plachtová dodávka
O něco rozměrnější varianta dodávky skříňové. Jako je pickup na půli cesty mezi autem a dodávkou, je dodávka plachtová na půli cesty mezi dodávkou a nákladním vozem. Pro těžší a rozměrnější náklad volte rozhodně ji,
Specifickou variantou jsou také ještě mikrobusy, které mohou pojmout až osm osob. Přeprava osob je ale specifikem, které si zaslouží projednat samostatně, v tomto článku jej proto ponecháváme raději stranou.
Čím se při výběru dodávky řídíte vy? Máte i vy nějaké tipy pro ostatní? Klidně je zmiňte v komentářích!