Vynikající chuť borůvek láká stále více lidí k tomu, aby si je vypěstovali přímo na vlastní zahradě. Nejedná se samozřejmě o klasické lesní borůvky mající jedinečnou chuť a další vlastnosti. Hovoříme o takzvaných kanadských borůvkách, jež ovšem disponují podobnými vlastnostmi a vyznačují se vyšším výnosem. Pokud se rozhodujete pro jejich pěstování, vyplatí se znát minimálně základní pravidla, aby vám vyrostl kompaktní keřík, který bude následně poskytovat co nejvyšší možné výnosy.
Půdní prostředí jako základ
Právě půda hraje při pěstování kanadských borůvek velmi důležitou roli. Výbornou volbou je podloží mající lehce písčitý kyselý charakter. Jestliže se pH půdy pohybuje mezi 3,5 až 4,5, mělo by se rostlině dařit dle vašich představ. Naše zahrady ovšem často takovéto rozmezí nesplňují, proto je nutné přikročit k úpravě podkladu. Ideální je kompletní výměna zeminy, případně přidání potřebného množství rašeliny. Ke kyselosti pomáhá ještě přidání štěpky, pilin, anebo kůry. Jinak mohou pomoct draselné a dusíkatá hnojiva.
Vysazování kanadské borůvky
Důležitá je u kanadské borůvky pochopitelně už její výsadba. Realizována by měla být na místě, které je typické velkým množstvím potřebné vláhy. Mělo by být ale i slunné a vyvarujte se přemokření. Na to je kanadská borůvka značně citlivá. Před výsadbou vykopejte jámu o hloubce 0,5 m a šířce zhruba 1,5 m. Vykopanou zeminu pak nahradíte směsí písku a rašeliny v poměru 1:4. Počítat byste měli i s prostorem, jelikož keřík může být opravdu široký. Výškově se dostane až na 2,5 m. Vysazujte brzy na jaře anebo brzy na podzim.
Pozor na zaplevelení
Především mladá kanadská borůvka doslova nesnáší přítomnost plevele ve svém blízkém okolí. I proto se vyplatí přidat štěpku. Výborná je i přítomnost černé netkané textilie. Ta eliminuje růst plevele kompletně.
Pro více informací nejen o pěstování kanadské borůvky navštivte online hobby magazín nasezahrada.com.