Chcete-li zachovat a udržet svou domácnost v perfektním stavu, bude se vám jistě hodit několik tipů, jak pečovat o granitové dřezy, které se stávají hitem a stále častější volbou při zařizování kuchyní. Vlastnosti jako pevnost, stálobarevnost a odolnost jsou výsledkem unikátní technologie na principu drceného kamene a akrylátových pryskyřic. I přes proklamovanou trvanlivost těchto výrobků je třeba dodržet několik základních pravidel, které zabrání vzniku nenávratných poškození. Pozor je třeba dávat především na ostré předměty, příliš vysoké teploty nebo některé chemické látky, které by mohly znehodnotit strukturu nebo narušit barevnost. Na co si dát při používání pozor a jak efektivně provádět pravidelnou údržbu?
Jak pečovat o granitové dřezy a jaké zásady dodržovat
Stylový granit zažívá velký rozmach. Jeho vlastnosti a hlavně design jsou hlavními motivy při jeho volbě. Váháte-li stále jaký materiál pro dřez vybrat, řiďte se celkovým stylem své kuchyně. Při sázce na granitový dřez je vhodné sledovat složení a proces výroby. Materiál by měl obsahovat vysoké procento drceného přírodního kamene, doplněného o špičkové akrylátové pryskyřice. Pokud chcete kvalitu, vyhněte se levnějším variantám s náhražkovým polyesterovým pojivem. Při volbě produktů s nižší pořizovací cenou počítejte s menší odolností.
Druh granitu | Obsah kamene | Technologie | Lisovací forma | Pojivo |
Akrylátový | 80 % | Upečení | Kovová | Akrylátové |
Polyesterový | méně než 80 % | Usušení | Laminátová | Polyesterové |
Základní údržba
Před prvním použitím je vhodné pomocí saponátu odstranit ochrannou vrstvu. Nejlepším způsobem, jak udržet dřez v perfektním stavu, je časté mytí nádobí. Na závěr každé procedury je třeba zbavit stěny navrstvených nečistot a mastnoty a poté vytřít plochy do sucha.
Jak na vodní kámen
Hlavní prevencí před usazováním vodního kamene a zaschlých kapek, které zanechávají nevzhledné skvrny, je důležitá pravidelná péče, která zahrnuje závěrečné pečlivé vytření ploch suchým hadrem. Pokud i přesto ulpívá kámen na povrchu, a navíc nabaluje další barevné pigmenty kávy, červeného vína nebo čaje, je nezbytné sáhnout po speciálním přípravku proti vysokým koncentracím vápence. Nejúčinnější pomocníky při boji s následky tvrdé vody naleznete u výrobců. Volit můžete mezi sprejem, tabletami, nebo vyzkoušet i domácí recept na bázi octového roztoku.
Nejúčinnější pomocníci v boji proti usazeninám vápence
- Sprej – nechte několik minut působit, rovnoměrně rozetřete, opláchněte vodou
- Tableta – vložte přímo do dřezu napuštěného horkou vodou, doporučuje se ponechat působit přes noc
- Ocet – roztok v poměru tři části vody/jedna část octa naneste na stěny a poté opláchněte vodou
Vyvarujte se nenávratným škodám
Přestože se materiál prezentuje jako vysoce odolný, vyhněte se používání drátěnek, ostrých předmětů, které by mohly způsobit odření. Povrch může narušit také pád těžkých kovových věcí do dřezu. Tepelná rezistence je stanovena do 280 °C. Nikdy však nevlévejte horký tuk, ani neodkládejte horký hrnec nebo pánev. Mohlo by dojít k poničení struktury. Odbarvení pryskyřice hrozí při kontaktu s některými chemickými látkami.
Zamezte kontaktu především s těmito látkami
- Bělící a čistící přípravky s chlórem
- Louh sodný
- Prostředky s kysličníkem uhličitým
- Odstraňovač vodního kamene z konvic
Při výběru granitového výrobku sledujte poměr drceného kamene a druh pojiva. Při používání nezapomínejte na pravidelnou péči, která spočívá v důkladném vyčištění a vysušení. Proti usazeninám bojujte speciálními přípravky, které najdete v sortimentu výrobce. Eliminujte možnosti mechanického poškození ostrými předměty a chraňte povrch před některými chemickými látkami. Především dejte pozor na možný kontakt s kyselinami, chlórem a kysličníkem uhličitým. Nikdy nevylévejte rozpálený tuk přímo do vany. Máte nějaké speciální tipy a doporučení na údržbu granitových povrchů? Jaké jsou vaše zkušenosti?