Marocká kuchyně je pro obyvatele našich zeměpisných souřadnic velmi orientální a asi jen těžko si pod ní představíte něco konkrétního. Mezi nejlepšími světovými kuchaři je však velmi oblíbená a vyhledávaná, a to především pro její chuť a vždy čerstvé ingredience a koření.
Co je Tajine?
Možná to bude pro někoho trochu zavádějící, ale Tajine je jak typický národní marocký pokrm, tak rovněž nádoba, ve které se připravuje. Je to vlastně speciální keramický hrnec, který se skládá ze dvou částí. Spodní tvoří jednoduchá kruhová nádoba s plochým dnem a horní část představuje již speciální poklička kónického tvaru. A právě díky tomuto tvaru nedochází k úniku páry z nádoby, ale pouze k její lepší cirkulaci uvnitř hrnce. Tradičním způsobem přípravy jídla je totiž dušení. Nádoba se pomalu ohřívá nad dřevěným uhlím. Aby hrnec vydržel i tyto extrémní podmínky, je vyráběn z velmi tvrdé a následně glazované kameniny.
Marocké jehněčí Tajine
Jak už bylo zmíněno, rovněž typický marocký pokrm se nazývá Tajine a jedná se o dušené maso či zeleninu. Nejběžnější je pro Maroko skopové nebo jehněčí, ale pro naše poměry si klidně vystačíte i s hovězím masem. Na přípravu potřebujete:
1 kg jehněčího
po 1 lžičce koření Ras El Hanout, skořice, pepře a šafránového prášku
po 3 lžičkách mleté papriky a mletého zázvoru
2 cibule
3 stroužky česneku
2 lžíce olivového oleje
1 plechovka loupaných rajčat a rajský protlak
můžete přidat také sušené meruňky, datle, rozinky a mandle
Nádobu Tajine postavíte na sporák a v oleji osmahnete cibulku a česnek, poté přidáte maso a vše okořeníte, nakonec přidáte rajčata a další ingredience. Směs přelijete trochou vody a můžete ji za občasné kontroly nechat zhruba 3 hodiny dusit pod pokličkou. K jídlu se nejlépe hodí kuskus nebo arabský chléb.
Zdroj informací: https://tajine-recepty.blogspot.cz/p/jak-funguje-tajine.html