Hummus. Slovo, které nezní příliš lákavě, ale když ho ochutnáte, určitě si ho zamilujete. Jde totiž o jídlo pocházející už z dob Mezopotámie sloužící jako chutná omáčka či dip k zelenině. Samozřejmě, vychutnávat si ho můžete i jako samostatný krém. Co budete na přípravu hummus potřebovat a jak ho připravit?
Proč je cizrna zdravou potravinou
Pokud patříte mezi ženy, určitě i váš oblíbený dámský magazín už někdy psal o zelenině jménem cizrna. Jedná se o luštěninu s vysokým obsahem bílkovin, která je hlavní surovinou hummus. Kromě nich je významným zdrojem minerálů, například vápník, hořčík, zinek a železo, či vitaminu C, B6 a B15. Na rozdíl od jiných luštěnin, po konzumaci cizrny určitě nebudete trpět nadýmáním. Proto ji mohou klidně konzumovat i těhotné ženy či malé děti. Výhodou je také malý obsah kalorií, teda cizrna je ideální plodinou i do dietního jídelníčku. Proto je hummus vhodným jídlem i v případě, že preferujete zdravý styl života.
Zpracování cizrny
Na přípravu hummus je možné použít buď čerstvou cizrnu, nebo tu, kterou najdete v obchodě v regály se zavařeninami. Samozřejmě, vždy je ideálnější čerstvá. Stejně jako jiné luštěniny, i cizrnu je třeba před přípravou jídla namočit do vody tak, aby částečně změkla. Přibližně na 6 hodin. Následně se uvaří, až změkne úplně a pak se nechá vychladnout. V případě použití konzervované cizrny přeskočíte krok vaření a můžete jej ihned mixovat.
Speciální přísady
Kromě cizrny si však hummus vyžaduje i jiné nezbytné přísady, které mu dodávají jeho charakteristickou chuť. Jednu pravděpodobně ve vašem domově nenajdete. Je to například pasta tahini vyrobena ze sezamových semínek a oleje, česnek, olivový olej či citronová šťáva. Zapomenout se také nesmí na sůl. Hummus musí mít dokonale hladkou konzistenci, jinak pravděpodobně chutnat nebude. Doporučujeme jeho konzumaci například s kousky nakrájené zeleniny.
Kompletní recept na humus najdete na stránce MegaBydleni.cz.