Ze všech stran slyšíme, jak důležité je časté a především efektivní větrání. Co si ale pod tímto pojmem vůbec představit a jak ho dosáhnout? Řešením je rekuperační jednotka.
Čerstvý vzduch potřebujeme celoročně. V létě i v zimě. Každé roční období ale vyžaduje jiný způsob větrání. Snazší to je samozřejmě v létě, kdy nám nic nebrání v tom otevřít si všechna okna dokořán a tím v místnostech vytvořit průvan. Popřípadě celou noc spát při otevřeném okně. Pokud vám ovšem nevadí hluk z venku či nálety komárů. V zimě pak je na místě větrání nárazové. Okna otevřít na zhruba pět minut. Mějte na paměti, že čím je venkovní teplota nižší, tím kratší dobu je třeba větrat. Pak tu existuje ještě jeden způsob, ze všech zmíněných nejefektivnější, a tím je rekuperace. Ta totiž umožňuje větrání i se zavřenými okny.
Opravdu chytré větrání
Pojem rekuperace v podstatě znamená chytré větrání, respektive zpětné získávání tepla. A funguje na principu efektivní výměny vzduchu. Aniž by bylo nutné, jak jsme již zmínili, otevírat okna. Jak to je možné? Otevřené okno zkrátka nahradí rekuperační jednotka, která nasaje a popřípadě i ohřeje venkovní vzduch a přes rekuperační výměník ho vpustí do místnosti. A k tomu ho zbaví kondenzace, vlhkosti, prachu, bakterií, pylu, a dokonce i škodlivého radonu. Zkrátka v interiéru navodí v mnoha ohledech zdravé prostředí.
Centrální a lokální
Na výběr máte dvě možnosti, a to rekuperaci centrální s jednou rekuperační jednotkou a jedněmi rozvody vzduchu v domě, a rekuperaci decentrální neboli lokální s rekuperační jednotkou v každé místnosti dle požadavků uživatele. Jaký systém zvolit? Odpověď na tuto otázku v podstatě závisí na velikosti bytu či domu. Do velkých domů, bytových jednotek a komerčních prostor je vhodná centrální rekuperace vzduchu, jejíž hlavní výhodou je, že ve všech místnostech je možné větrat jedním zařízením. Pokud chcete větrat jen v jedné místnosti, třeba v obýváku, dětském pokoji nebo ložnici pak svou pozornost zaměřte na lokální pokojové rekuperace vzduchu.
Údržba a servis
Rekuperační jednotku ale nestačí jen a pouze instalovat. K tomu, aby dobře a dlouho fungovala, je zapotřebí ji věnovat patřičnou péči. Kvalita přiváděného vzduchu totiž primárně záleží na čistotě rekuperačních filtrů. Ty je třeba v pravidelných intervalech čistit, popřípadě je měnit. Při výměně filtru je vhodné zároveň provést kontrolu ventilátoru, který je hnací silou rekuperační jednotky. A v případě jeho zanesení je na místě jeho očista. Některé rekuperační jednotky jsou vybaveny signalizací zanesení filtru, která vám oznámí, že je filtr zanesený a je třeba ho vyčistit. Tyto kroky většinou uživatelé zvládnou sami. Popřípadě se mohou obrátit na firmu, která jim rekuperační jednotku instalovala.