Svalová křeč není nic jiného než jen prudký stah svalu. Ve svém životě ji zažil snad každý. Velmi časté jsou například křeče do lýtek. Existuje celá řada příčin, proč k nim dochází, a také několik možných způsobů, jak jim předcházet. Jednou z možností je i hořčíkový olej.
Nejčastěji se křeče vyskytují v dolních končetinách (lýtko, stehna na zadní straně) a v zádovém svalstvu (šíje, bederní úsek). Objevují se kvůli nedostatečnému krevnímu zásobení či poruše odplavování odpadních látek, takže fungují vlastně jako ochrana před následným poškozením svalu.
Nebezpečné nejsou, pouze nepříjemné
Křeče nejsou nikterak nebezpečné, obvykle ani netrvají dlouho, prostě jsou jen nepříjemné. Mohou vznikat například z důvodu:
- přetížení svalu,
- nedostatečného pitného režimu,
- pobytu v chladu,
- nedostatku vitaminů a minerálů,
- nežádoucího účinku na nějaké léky.
Pořád se bavíme o křečích místních. Celkové křeče vznikající při epilepsii, intoxikaci alkoholem či vysokých teplotách jsou zase jiné téma, které dnes rozebírat nebudeme.
Důležitá je prevence
Ideální je křečím předcházet, a to přiměřenou pohybovou aktivitou, dietním opatřením (omezení konzumace alkoholu a kávy), dostatečným pitným režimem či doplněním chybějících minerálů. Křeč bývá častokrát výsledkem nedostatečné hladiny draslíku a hořčíku. Ten se dá přijímat ve formě tablet, případně lokálně prostřednictvím hořčíkového oleje.
Hořčíkový olej má výhodu v tom, že ho lze používat nejen jako prevenci, ale i jako řešení akutních potíží. Stačí ho namazat na bolavý sval, nebo ho použít pro masáž unaveného svalstva. Nepůsobí však pouze lokálně, kůže je naším největším orgánem, přes který se hořčík dokáže vstřebat lépe než při perorálním podání. Hořčíkový olej se dá použít také jako přísada do vany na koupání, případně do lázně na nohy. Je výborný pro celkovou relaxaci organismu.