Co dokáží minijeřáby není ve světě moderních technologií zas takovou novinkou. Možná už jste zaslechli, že na rozdíl od velkých jeřábů se tyto jejich zmenšené varianty mohou těšit širokému uplatnění dokonce i v interiérech, patrech budov i na střechách, kam je za normálních okolností obtížné se s jinou technikou dostat. Nabídka trhu je ale široká a vybrat vhodné zařízení pro konkrétní potřeby může být mnohdy matoucí. Přečtěte si něco o jejich druzích, možnostech a výhodách podle příslušenství a jednotlivých vlastností konkrétních typů.
Co dokáží minijeřáby – hlavní vlastnosti a přednosti těchto strojů
· menší modely projedou standartními zárubněmi
· umí rovnoměrně rozložit svou hmotnost na podložku
· disponují gumovými pásy, a proto při pohybu nepoškozují žádný typ povrchu
· pomoci speciálních vakuových přísavek dokáží manipulovat se skly obrovských formátů a umožňují zasklívání či instalaci skleněných fasád
· jsou dálkově rádiově ovladatelné a obsluha vždy kontroluje práci z bezpečné a pohodlné pozice
· využívá pouze minimální stabilizační základnu
· teleskopické nohy umožnují práci i v členitém a špatně dostupném terénu
· podle typu motoru mohou být využity i v interiéru
Zkrátka kromě usnadnění práce navíc šetří čas i peníze. Zkracují dobu dodání a omezují potřebný personál.
Druhy minijeřábů
Hned v první fázi, kdy o pronájmu, nebo koupi tohoto pomocníka přemýšlíte, je nutné zamyslet se nad velikostí. Minijeřáby jsou naprostým opakem klasických nebo naprosto gigantických jeřábů. Menší modely totiž projedou standartními zárubněmi. Jejich výhodou je také snadná přeprava, kdy postačí dodávka či menší nákladní auto. Kdežto u větších modelů musíte počítat s tím, že k průjezdu potřebují dvoukřídlé dveře o šířce 150 cm.
Při výběru také závisí na tom, jak těžké břemeno budete chtít zvedat. U menších strojů se můžete spolehnout na nižší maximální nosnost (od 1 až po necelé 3 tuny) zatímco větší poskytnou nosnost až do 7,5 tun. Často platí, že uzvednou více, než samy váží.
Mohou být navíc vybaveny různými druhy motoru podle přání zákazníka. Lze si pořídit minijeřáb s motorem benzínovým s možností přepnutí na LPG, nebo dieselovým.
Doplňkem obou typů motorů je i elektrický pohon, který je vhodný v situacích, kdy je nutné pracovat uvnitř budovy.
Možné příslušenství
V závislosti na vhodném příslušenství je možné si práci ještě více usnadnit a maximálně využít vlastností těchto kompaktních jeřábů. Podívejte se, čím je možné minijeřáb obohatit a tím rozšířit jeho dovednosti.
Přehled příslušenství, které lze u prodejců pořídit:
· plastové podkladové desky zabraňující znečištění podlahy, poškození trávníku a jiných povrchů
· vakuová přísavka určená k manipulaci se sklem
· různé druhy háků s kladkou
· speciální uchopovací kleště s řídící jednotkou
· výložníky a nástavce, které mohou být jak manuální, tak využívající principu hydrauliky
· naviják a lano
· různé druhy šetrných pásů k povrchu
· zabudovaná dobíjecí baterie (dobíjení probíhá i během samotné práce)
Malý jeřáb těchto vlastností doplněný o potřebné příslušenství je předurčen k mnoha situacím, kdy lze využít. Kromě manipulace břemen nejrůznějšího druhu ve stavebnictví je často využíván k preventivní údržbě venkovních i vnitřních objektů. Nalezneme ho ale i jako součást výrobních hal, kde usnadňuje práci se stroji výrobních linek.
Na závěr zbývá jen konstatovat, že minijeřáby jsou zcela jistě nepostradatelnými pomocníky moderní doby. Jejich oblíbenost se odvíjí zejména ze širokého spektra dovedností i v nepříznivých podmínkách a možnost využití v různých odvětvích. Navíc optimalizují pracovní procesy a šetří čas i náklady. Většině firem se proto taková investice vyplatí, ovšem možné je i jednorázové zapůjčení. Nyní víte, co tyto kompaktní stroje dovedou, a že se díky elektrickému pohonu dají využít i v interiéru. Jaký je váš názor na tyto pomocníky?