Dnešní době vládnou plynové a elektrické grily, ovšem každý milovník dobrého grilovaného pokrmu vám potvrdí, že není nad to, když se griluje nad opravdovým dřevem. Třeba na lávovém kameni!
Léto bez grilování by snad ani nebylo pořádné léto. Ať už však doma máte lávový gril, elektrický, plynový či s klasickým roštem, nezapomeňte se o něj také patřičně starat. Každý rád griluje šťavnaté masíčko, do úklidu se ovšem jen tak někdo nehrne.
Je vůbec třeba grilovací kámen čistit?
Grilovací kameny jsou skvělá záležitost. Pohodlně se s nimi manipuluje a na rozdíl od roštu nehrozí, že by vám odkapala všechna šťáva nebo propadávaly kusy masa. Bohužel i o kvalitní kámen je potřeba se starat. Nebudete-li to dělat, snížíte jeho životnost a riskujete i nebezpečí. Na kameni se mohou držet zdraví škodlivé látky. Nebojte, čištěním nezhoršíte chuť grilovaných pokrmů.
Žádné saponáty nejsou zapotřebí
Jakmile dogrilujete, můžete z kamene ubrouskem jemně setřít větší nečistoty (výpečky z masa, zbytky potravin). Na ty, co nejdou jen tak setřít, se hodí nerezová škrabka. Stojí pár korun, tak do ní investujte.
Pak můžete gril nechat vychladnout a setřít vlhkým hadříkem, ubrouskem či houbičkou. Žádný saponát ani speciální čisticí prostředek nejsou zapotřebí. Ideální pro čištění grilu je jedlá soda s vařící vodou. Jedlá soda je zdraví neškodná a gril krásně vyčistí od mastnoty. Použitím čisticího přípravku byste kameni mohli naopak uškodit – narušil by jeho strukturu nebo přischl na povrchu a vy byste si příště užili grilované maso s příchutí saponátu.
Na speciální čisticí procedury tedy zapomeňte
Čištění grilu je důležité, ale myslí se tím zejména, že byste neměli na kameni zanechávat připálené zbytky potravin. Konkrétně lávové grily jsou velmi snadné na údržbu a také dle odborníků obvykle stačí použít škrabku. Omytí vodou a jedlou sodou je vhodné jednou za čas – například tehdy, když víte, že se na povrch kamene dostalo něco, co tam nemělo co dělat.