Třicetimetrový strom, z jehož listů se získává zelený prášek je znám mezi tamními domorodci po celá staletí. Pochází z jihovýchodní Asie a je získáván ze sušených listů tohoto stromu.
V České republice, ale i v celé EU je stále ještě kratom přijímán veřejností s určitými rozpaky. Tato bylina není registrovaná jako potravina, což logicky vede k tomu, že jako potravina nesmí být označena. Proto jsou výrobky z něj vyrobené označovány jako sběratelský produkt a nám nezbývá než doufat, že se jednou zařadí mezi ostatní léčivé bylinky na našem trhu.
Také informace na internetu nejsou jednotné, a proto je dobré zajímat se o kratom u více informačních zdrojů.
Jaké máme druhy této byliny?
Rozeznáváme tři druhy, přesněji řečeno tři barvy. Bílou, červenou a zelenou.
Zelený kratom vznikne tak, že se listy usuší a potom jednoduše rozemelou.
Bílý kratom je mix zeleného s červeným, ovšem červeného je tam velice málo. Obsahuje, nebo by měl obsahovat i stonky a žilky listů., což utváří hlavní vlastnosti této bílé barvy.
Červený kratom vzniká úplně jinak. Ještě čerstvě sklizené listy se napěchují do pytlů, uzavřou se a několik dní se tak nechají fermentovat. Následující postup je pak stejný jako u druhých dvou bare. Usuší se a rozemelou na prášek.
Existují různé odrůdy kratomu?
Na některých web stránkách bývají často zavádějící informace. Na stránkách můžete nalézt informace typu: Všechny „odrůdy“ máme skladem! A poté i výčet nejrůznějších barev. Jedná se však vždy o mixy základních barev, v různých poměrech a také v rozdílných kvalitách kratomu. Nejedná se tedy o odrůdy, ale o mixy.
Barvy jednotlivých kratomů neovlivňují ani přimíchané žilky a stonky listů, ale právě specifický způsob zpracování listů a sušení.
Lze u nás pěstovat kratom?
Jistěže ano, ale jen jako pokojovou rostlinu. Venkovní teploty by v zimě strom pěstovaný v Asii nepřežil, ale pokud jej budeme mít v obývacím pokoji, dopřejeme mu dostatek světla a hlavně vláhy, bude nám dělat jen samou radost. Postačím mu substrát pro pokojové rostliny a hnojivo, nejlépe v podobě tyčinek. V zimě je také třeba dbát na osvětlení, což lze zajistit umělým osvětlením, které zakoupíte v každém growshopu. Jinak hrozí, že stromku začnou opadávat listy. Pěstovat kratom zvládne opravdu každý a věřte, že z každého nového lístku na vašem stromku, budete mít velkou radost.