Poohlížíte se po nové motorce, která se od příští sezóny stane vaším nerozlučným společníkem? Chcete-li mašinu z druhé ruky, právě teď máte šanci vybírat z mnoha nabídek. Protože je jízda na motorce sezónní záležitostí, největší množství ojetých strojů se prodává v období od podzimu do jara. Nákup ojeté motorky vždy představuje určité riziko nejen pro kupujícího, ale i pro prodejce. Abyste nezaplakali nad výdělkem, nedělejte ukvapená rozhodnutí a pečlivě připravte i kupní smlouvu.
Technický stav motorky zkontrolujte na místě
Jen málo odvážlivců si troufne koupit ojetou motorku, aniž by se na ni přijeli sami podívat. Přesto se kontrola technického stavu mnohdy podceňuje a pod vlivem emocí nebo nedostatku zkušeností se zanedbá. Opravdu nestačí se na mašinu podívat, ujet pět kilometrů v rámci zkušební projížďky a s prodejcem si plácnout.
Pokud víte, že nejste schopni určit skutečný technický stav motocyklu a vše podstatné si ohlídat, vezměte s sebou i opraváře nebo servisního technika. Můžete oslovit známého, kterému jste svěřovali do péče svůj předchozí stroj, nebo využít služeb některých specializovaných servisů. Nenechte si od prodejce mazat med kolem pusy a nevěřte všemu, co bude tvrdit.
Návštěvu si dohodněte předem a vyžádejte si, aby byl motor při prohlídce studený. Spousta ojetých motorek má problém se studenými starty, což byste u zahřátého motoru nepoznali. Zkontrolujte stav pneumatik a zjistěte si, jakou značku používal. Najdete-li na mašině třeba vyšší řady motopneu od Michelinu nebo Pirelli, je to dobrý znak toho, že se na výběru úplně nešetřilo. Je spousta věcí, které je třeba na místě zkontrolovat – kapaliny, brzdy, podvozek, rám, kola, řetěz… Počítejte s tím, že pečlivá prohlídka není otázkou několika minut.
Má motorka nový lak? Pak mohla být bouraná
Není překvapením, že většina prodejců (jak z řad původních majitelů, tak motobazarů) chce potenciální zájemce nalákat na líbivý vzhled motorky. Ten ale nic nenapoví o technickém stavu stroje. Vyleštěný hliníkový rám může vypadat překrásně, ale často maskuje místo sváru nebo velký škrábanec. To samé se týká nového laku na nádrži nebo bočních plastech, který je zpravidla výsledkem opravy po pádu nebo havárii. Změna laku může být samozřejmě i designovou záležitostí a v případě custom strojů není neobvyklá, je ale určitě namístě hledat důvody a být na pozoru.
U strojů ze zahraničí buďte obzvláště obezřetní
Nákup motocyklu dovezeného z Německa nebo Itálie může být lákavý zejména díky příznivé ceně. Odhalit skutečnou historii, kvalitu a četnost servisování či počet majitelů je však zpravidla nemožné.
Od pořízení stroje z dovozu vás nechceme odradit, při dobrém výběru můžete opravdu ušetřit a získat slušný stroj. Kontrola technického stavu a všech souvisejících náležitostí (například správného přepisu) je v tomto případě obzvláště důležitá. Logicky je nákup motorky od prvního tuzemského majitele, který má k dispozici servisní knížku, vždy jistější, ale trochu nákladnější volbou.
Do kupní smlouvy sepište informace o stavu a údaje zkontrolujte
Základem úspěšného obchodu, po kterém si ani jedna ze zúčastněných stran nebude hrůzou trhat vlasy z hlavy, je kupní smlouva. Její přípravě věnuje patřičnou pozornost a při nákupu mašiny z vyšší cenové třídy si zaplaťte právníka, který vám ji sepíše. Neprůstřelná kupní smlouva musí obsahovat podrobné informace o stavu stroje. Pokud prodejce tvrdí, že motorka nebyla bouraná, ať to ve smlouvě zazní. Před podpisem také zkontrolujte, jestli sedí všechny informace o prodejci i identifikaci stroje, zejména VIN kódy.
Ve smlouvě si můžete vyjednat i slevu na vady
S některými prodejci ojetých motocyklů se vám podaří vyjednat slevu na vady, které by se odhalily při následném servisu nebo krátké době používání. Ve smlouvě musí být přesně stanoveno, na jaké vady se sleva vztahuje a jaké výše může dosahovat.
Pokud by se na stroji vada skutečně vyskytla, prodejce vám smluvenou částku uhradí až po doložení dokumentu o opravě. Protože se však jedná o jasnou výhodu pro kupujícího, většina prodávajících na ni nepřistoupí. V takovém případě se můžete pokusit vyjednat snížení kupní ceny, která je pro mnohé přijatelnější.
Společné jmění manželů a jiné perličky, na které je třeba myslet
Dobře napsaná kupní smlouva a související dokumenty vás ochrání před problémy, které by se mohly v budoucnu objevit. Pokud například motorku, která spadá do SJM, prodává jen jeden z manželů, vyžádejte si písemný souhlas s prodejem. Bez souhlasu by mohl být obchod dodatečně zneplatněn. K tomu dochází zejména v případech, kdy k prodeji dojde bez vědomí druhého v průběhu řešení rozvodového řízení.
Zjistěte si také, jsou-li všechny části motocyklu homologované (například laděný výfuk) a veškeré úpravy zapsané v technickém průkazu. Po návštěvě STK byste také mohli zjistit, že vzhledem k neoprávněným úpravám technickou kontrolou ani neprojdete.
Pokud si pořídíte prověřený ojetý motocykl během zimního období, budete mít dostatek času pro přípravu na nadcházející sezónu a vyladění všech drobných mušek. Nově pořízenou motorku si nechejte prohlédnout v servisu a nezapomeňte na povinnou výbavu. Před další sezónou se možná nevyhnete ani nákupu nových pneumatik. Jejich výběr vám usnadní například nezávislé testy, ve kterých se srovnávají jednotlivé modely na různých površích.
Zdroj fotografie: Depositphotos.com