Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Komaxit aneb práškové lakování a jeho přednosti

Komaxit aneb práškové lakování a jeho přednosti

prášková lakovna

Klasický proces lakování nejspíš není třeba vysvětlovat. Všichni si dokážete představit, že se na povrch dané součástky nebo věci nanáší lak, který ji zkrášluje a má ochrannou funkci. Znáte ovšem podobný princip, který se jmenuje komaxit nebo komaxitování?

Komaxit čili práškové lakování upřímně není žádnou převratnou novinkou. Přesto o něm spousta lidí vůbec neví. Je to trochu paradoxní, protože se technika používá pro úpravu venkovních i vnitřních prvků, zámků, věšáků, jízdních kol, posilovacích strojů, praček, ledniček a sporáků, bytových doplňků, brzdových destiček, dopisních schránek, radiátorů a mnoha dalších věcí z běžného života. Takže o co vlastně jde?

Prášek se zataví horkem

Princip není až tak složitý, dal by se přirovnat k tomu, co se děje v laserové tiskárně. Nejdříve se očistí a odmastí výrobek, jehož povrch se bude upravovat. Pak se na něj nanese vrstva práškového plastu ve zvolené barvě a ten se následně vypálí ve vypalovací peci při teplotě 160-200 °C. Prášek se roztaví, vytvrdí a pevně přilne k povrchu.

Nutná je prášková lakovna

K realizaci tohoto procesu slouží prášková lakovna. Nelze ho provádět v otevřených prostorách, jednak by se prášilo, jednak je potřeba rozpálená pec. Práškovým lakováním se zabývají specializované firmy, jako je například HPLAK. Ta vznikla v roce 1991 jako první zakázková lakovna v oblasti severní Moravy a práškové lakování je jejím hlavním oborem činnosti dodnes. Proto má i XXL lakovnu, ve které zvládá lakovat rovněž velkorozměrné díly do hmotnosti 1000 kg. Poradí si i se specialitami, jako je například dvoubarevné lakování či vícevrstvé práškové lakování-duplex pro namáhané dílce.

Lak drží velmi pevně

Zapečením při vysoké teplotě drží lak velmi pevně. Vrstva je odolná vůči nárazům kamení a štěrku, poškrábání, chemickým látkám. Práškové lakování je také šetrné pro životní prostředí a vyhovuje i chemickému průmyslu, jelikož se nepoužívají žádné závadné látky. Ale to už vám možná bylo jasné ve chvíli, kdy jsme si prozradili, že se používá i na ledničky a sporáky.

Tak jste zase o něco moudřejší!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *