Ačkoliv by se mohlo zdát, že karambit nůž je především zbraní hojně používanou při bojových sportech a v sebeobraně, jeho použití je multifunkční. Již od svého vzniku byl karambit nůž nástrojem. Filipínci jej používali v zemědělství, rybářství a farmaření, hodil se výtečně pro sekání, trhání a řezání. S vývojem tohoto nástroje přicházel i vývin jeho užívání. V dnešní době tak slouží svému účelu při specifických činnostech například záchranářů, jeskyňářů a myslivců.
Filipínci dali vzniknout novému typu nože
Starověká Indonésie dala v 11. století vzniknout specifickému nástroji se zahnutou a širokou čepelí. Obyvatelé Filipín používali nože typu karambit denně, spolu se vzkvétajícím obchodem se tyto nože rychle a úspěšně rozšířily po celé jihovýchodní Asii. Dvacáté století předznamenalo zájem o filipínská a indonéská bojová umění – především o Pencak Silat, sportovní nadšenci se logicky začali více zajímat i o zbraně pocházející z této oblasti. Své slovo si vzal i nůž karambit.
Výrazné znaky nože karambit
Poměrně malý nůž, který se snadno nosí, má nejvýraznější znak, kterým se odlišuje od běžných nebo útočných nožů. Zahnutou čepel a jedním nebo dvěma bezpečnostními kroužky. Sériová výroba a zvýšený prodej těchto nožů daly prostor pro více variant. Nože se vyrábějí ve více velikostech a v typologiích zavíratelného a odkrytého nože.
Použití nože karambit
Kdo nosí a užívá karambit nůž, zná jeho přednosti. Jednou z nich je zachování maximální bezpečnosti majitele v rozmanitých prostředích. Dá se s ním jistě manipulovat v obtížnějších podmínkách – pod vodou, na ledu nebo při horolezectví. Nůž karambit vyniká precizností a stabilitou při používání v nezvyklých úhlech a ve stísněných prostorách. Zakřivená čepel dodává majiteli nože možnost používat jej v neobvyklých úhlech s minimálním vynaložením úsilí a tlaku směrem od zápěstí. Žádný nůž zatím nedokázal to, co nůž karambit. Je využitelný v širokém spektru činností, jako jsou kempování, lov, rybaření, turistika, stavební a drobné domácí práce.