A co bude pak? Tato otázka krouží v hlavě snad každému sportovci, který si připouští, že vrcholový výkon jej nebude živit napořád. Sport je nekončící koloběh. Nejprve se dozvídáme o vycházejících hvězdičkách, které závodí na juniorských turnajích. Následně pozorujeme, jak se zdokonalují a držíme jim palce na prvních větších šampionátech. Ve finále už jen s úžasem pozorujeme, jak obsazují přední příčky a sbírají jeden cenný kov za druhým. Z mladých sportovců, kteří do všeho šli rázně po hlavě, se postupně stávají lidé nesoucí na svých bedrech tíhu zodpovědnosti. Povinnost zazářit tak, jak se to od nich po všech jejich skvělých výkonech očekává. Ale s přibývajícími zkušenostmi se postupně začne objevovat červená kontrolka značící výrazné zvýšení věku. Kam tedy čeští známí sportovci míří po ukončení své aktivní kariéry?
Koučování ledových mužů
Asi nikoho nepřekvapí, že mnoho sportovců „v důchodu“ se uchýlí k předávání svých zkušeností mladým nástupcům. Například skvělý hokejista je vzorem pro mnoho začínajících, budí v nich respekt a motivaci. A přesně takto by měli hráči vzhlížet na svého trenéra. Není tedy vůbec zvláštní, že se pro kariéru kouče rozhodl i Vladimír Růžička. Bývalý hokejový útočník, který s národním týmem uhrál 4 medaile na mistrovstvích světa a na Olympijských hrách získal stříbro v Sarajevu 1984 a zlato v Naganu 1998. Růžička během své trenérské kariéry stál v čele České hokejové reprezentace, sešívané Slavie a dnes na jeho služby vsadili Piráti z Chomutova. Tipování na výsledky Pirátů v extralize je i díky němu velmi populární.

U trénování na ledové ploše zůstal i Tomáš Verner, bývalý český krasobruslař a mistr Evropy z roku 2008. Verner ukončil kariéru po Olympiádě v Soči, začal však trénovat spolu se svéráznou Vlastou Kopřivovou nadějného Jiřího Bělohradského, osmnáctiletého mistra ČR, který na letošním ME v Ostravě obsadil dvacátou příčku.
Od tenisu k umění
Ivan Lendl je bývalý tenisový hráč. Během své aktivní kariéry se stal dvojnásobným vítězem Australian Open, třikrát pak triumfoval na French Open a US Open. Nejdříve reprezentoval barvu socialistického ČSSR, v roce 1986 následně emigroval do USA. Je bývalým trenérem Andyho Murrayho. Lendl se po konci své kariéry začal věnovat golfu, který se však nestal jeho jediným zájmem. Vytvořil sbírku 116 plakátů českého secesního malíře Alfonse Muchy. Nezískal pouze poslední 3 plakáty. Jeden z nich je nezvěstný a dva jsou v muzeích.

Studium a manažerské pozice

Mnoho sportovců během své kariéry mají tak vyplněný program, že těžko hledají čas na studium. Někteří se ke školním lavicím vracejí po konci své kariéry. Jako například Kateřina Neumannová, bývalá česká lyžařka, olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích. Ta po ukončení aktivní lyžařské kariéry začala studovat na Univerzitě Jana Ámose Komenského v Praze a po pěti letech získala magisterský titul v oboru Andragogika. Škola ale nebyla to jediné, čemu se Kateřina věnovala. Vlastní penzion na Churáňově a byla ve funkci prezidentky organizačního výboru Mistrovství světa v severském lyžování v roce 2009 v Liberci.
Managementu se po své velmi úspěšné kariéře začal věnovat také Pavel Nedvěd. Bývalý fotbalový záložník, medailista z ME a vítěz Superpoháru UEFA vstoupil v roce 2010 do vedení italského fotbalového týmu Juventus Turín. Od roku 2015 se stal viceprezidentem klubu.
Život sportovce po ukončení kariéry není jednoduchý, vždyť jdou do sportovního důchodu o 30 let dříve než ostatní. Najít poslání i v něčem jiném vyžaduje odhodlání a chuť. Snad naši sportovci i po odchodu z hřišť a tratí neztratí náboj a v jejich budoucích povoláních a zájmech se jim bude dařit.