Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Je či není nutné mít pro pergolu stavební povolení?

Je či není nutné mít pro pergolu stavební povolení?

Mít zahrádku, a přitom si nezařídit alespoň základní venkovní posezení, je skoro až hřích. Přitom není nutné mít něco extra. Stačí jednoduchá podlaha, voděodolný nábytek a chybět by neměla alespoň malá stříška.

Bez střechy se posezení neobejde

Střecha je základ, i když si to mnozí neuvědomují. Kdo chce na zahrádce pořádat večírky, případně občasné sešlosti s rodinnými příslušníky či přáteli, měl by si nějakou stříšku pořídit. Hlavně by nemělo jít o něco provizorního, co brzy odvane vítr.

Z toho důvodu je ideální volbou pergola, což je solidní konstrukce, která se v nějaké podobě používá na zahradách a dvorcích již dlouhá tisíciletí. Dnes už mají tyto stavby přeci jen trochu jiné parametry a k jejich výrobě se již dávno nepoužívá pouze dřevo, ale i daleko modernější materiály, například hliník.

Hliník je velice odolný víceméně proti všemu přírodnímu, na co lze v našich zeměpisných šířkách venku narazit. Nevadí mu voda ani vedra, nepustí se do něj ani hmyz. Výhodné navíc je, že jde o bezúdržbový materiál. Například dřevo je nezbytné alespoň jednou za čas natřít. Pro hliník toto neplatí.

Jednání s úřady

Pergola je tedy dobrá koupě po všech stránkách, zvláště je-li z hliníku. Občas však mohou nastat potíže se státní byrokracií. V některých případech je totiž nezbytné vyřídit si stavební povolení na pergolu. Naštěstí to neplatí pro všechny případy.

Povolení potřebují hlavně konstrukce s pevnou střechou typu bioklimatické pergoly. Kdo však dá přednost stahovací střeše a stavbu pevně nespojí s domem, měl by se úřednímu šimlu vyhnout.

Bohaté zkušenosti

Pergoly se stahovací střechou nabízí kupříkladu firma ATYPY, která má s tímto druhem konstrukcí bohaté zkušenosti. Jak by také ne, když na českém trhu působí již od roku 1992, a to velmi úspěšně. Důkazem budiž velká spousta spokojených zákazníků.