Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Jakými dekoracemi ozvláštnit akvárium

Jakými dekoracemi ozvláštnit akvárium

Na dotvoření podoby podvodního světa akvária, na kterých spočine zrak jak dospělých, tak dětí, nám pomohou různé dekorativní prvky. Do akvárií můžeme jako dekoraci zakomponovat jak prvky přírodního původu (např. živé rostliny, kameny, kořeny …), tak různé plastové dekorace.

Přírodní dekorace

Mezi přírodní dekorace patří akvarijní písky, substráty pro rostliny, akvarijní rostliny, akvarijní kameny a kořeny.

Akvarijní písky a substráty

Základ každého akvária tvoří štěrk nebo substrát, který dáváme na dno. Je třeba si uvědomit, zda budeme chtít v akváriu pěstovat živé rostliny. V takovém případě je vhodné použít na dno akvária substrát, který vytváří příjemné půdní klima pro rostlinky a zajistí vyšší propustnost vody než štěrk.

Pokud do akvária plánujeme pouze umělou dekoraci, je vhodný štěrk a je jen na Vás, jaký typ a velikost si zvolíte. Jestliže si však zvolíte příliš jemný písek, je nutno upozornit, že na tomto druhu písku je hodně vidět nečistota (např. výkaly rybek) a v případě čištění dna (odkalování) nám odkalovačka může nasávat i tento jemný štěrk.

Akvarijní rostliny

V případě, že chceme udržovat v akváriu biologickou rovnováhu je dobré pěstovat alespoň pár živých rostlin. A také jsou samozřejmě mnohem dekorativnější a přirozenější rostlinky živé. Živé rostliny jsou náročnější, jelikož jejich kvalitu ovlivňuje hned několik faktorů. A to světlo, kvalita vody a to, které druhy rybiček v akváriu máme. Jestliže chováme rybičky, které se živí okusováním rostlinek, musíme si pořídit rostlinky tuholisté.

Živé rostlinky jako dekorace vyžadují péči v podobě zastřihávání, hnojení a důležité je také intenzivní osvětlení. Rostlinky dělíme podle výšky, do které vyrostou na nízké, středně vysoké a vysoké a také máme rostlinky plovoucí. Ty nám již podle názvu plavou na hladině. Z vysokých rostlin vytvoříme v akváriu krásnou přírodní stěnu a dále postupujeme do středu akvária středně vysokými rostlinami a v popředí umísťujeme nízké rostliny.

Akvarijní kameny

Jestliže si do akvária chceme pořídit přírodní kameny jako dekoraci, musíme být velice opatrní, co do akvária umístíme. Jelikož například mušličky, které si sami nasbíráme u moře mohou ve větším množství uvolňovat do vody příliš mnoho vápníku, nehledě na to, že do sladkovodního akvária určitě mořské mušle nepatří.

Proto je lepší se obrátit na prodejce, kteří Vám v tomto ohledu poradí. V nabídce budou mít určitě například tzv. lávové kameny, které se dovážejí z tropů a jsou vyvřelinami sopečného původu. Výhodou je, že tyto kameny do vody nic neuvolňují a mají pěknou strukturu. Na tyto kameny je možno přichytit i některé akvarijní rostlinky. Kameny jsou také důležité pro rybky, kterým poskytují přírodní útočiště.

Akvarijní kořeny

V případě kořenů použitých jako dekoraci je lepší používat pouze takové, které koupíte v obchodě pro akvaristy, abyste měli jistotu, že si do akvária „nezavlečete“ parazity. Jedná se o kořeny dovezené z tropických oblastí. Zde se doporučuje kořen vyvařit, případně vylouhovat, jelikož zpočátku těžké masivní kořeny barví vodu. Na kořeny je možno pomocí silonového vlasce také připevnit rostlinky, které nám časem zakoření.

Umělé dekorace

V případě pořízení umělé dekorace do akvária je výběr pouze na Vás a na Vašem vkusu. Je však dobré si uvědomit, že tyto dekorace neslouží jen na okrasu, ale zároveň pomáhají rozdělit akvárium na teritoria pro ryby, který si z nich vytváří různé průplavy. Zde můžeme pořídit např. různé umělé skalky, kameny, kořeny, ale i třeba keramický vrak lodi.

Pozadí akvária nám mohou pomoci vytvořit různé akvarijní tapety nebo 3D akvarijní pozadí.

Zařizování akvária je nejen radostí, ale je třeba řádně uvážit a promyslet veškeré detaily. Raději při koupi dekorací příliš nespěchejte, počkejte si na ten správný kořen či kámen, ať Vám Vaše akvárium dělá jen radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *