Přeskočit na obsah
Domů » CESTOVÁNÍ » Jaké pojištění sbalit na cesty do rizikových oblastí?

Jaké pojištění sbalit na cesty do rizikových oblastí?

Fotografie: Pojištění do rizikových oblastí

Většina obvyklých turistických destinací nepředstavuje pro cestovatele žádné významné riziko. Přirozeně je třeba vždy přihlížet k místním specifikům a zvyklostem, nicméně politická i společenská situace v nich obvykle bývá klidná a z hlediska bezpečnosti srovnatelná s tuzemskou. Přesto se může stát, že vás cesty zavedou i do míst, jež lze označit jako rizikové oblasti. V takových případech je pak nezbytné věnovat zvýšenou pozornost nejen přípravě cesty samotné, ale také adekvátnímu cestovnímu pojištění.

Ministerstvo varuje před cestami bez pojištění

Vycestovat do zahraničí bez pojištění představuje značné riziko, před kterým důrazně varuje i Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Sjednání jednorázového či dlouhodobého cestovního pojištění by mělo být ostatně samozřejmostí pro každého cestovatele.

Za určitých okolností ovšem nemusí být možné cestovní pojištění uzavřít, neboť v rámci pojistných podmínek existují výjimky, na které je třeba dát si pozor. Cestovní pojištění tak zpravidla nebude platit třeba při cestách do zemí, které se aktuálně nacházejí ve válečném stavu.

Pokud jakékoli státní orgány ČR či významné mezinárodní instituce veřejnost informují, že lze v dané oblasti očekávat teroristický útok nebo že do dané země vůbec nedoporučují cestovat, a vy byste se přesto do takto označené rizikové země vydali, nebude vám pojišťovna povinna v případě pojistné události, jakou je například újma na životě či zdraví, vyplatit pojistné plnění.

Aktuální informace o situaci ve vaší cílové destinaci i v tranzitních zemích je proto dobré si před odjezdem ověřit například na webových stránkách ministerstva zahraničí či na příslušných zastupitelských úřadech.

Spolehlivé pojistné krytí na cestách

Při uzavírání cestovního pojištění si tedy vždy předem pečlivě zkontrolujte rozsah pojistného krytí zejména v souvislosti s destinací, do níž cestujete, a účelem své cesty.

Ve válečných oblastech tak sice s plnohodnotným pojistným krytím počítat nemůžete, ale pokud si například sjednáte cestovní pojištění KOLUMBUS od Kooperativy, bude se vaše pojištění léčebných výloh v zahraničí vztahovat například i na újmu na životě nebo zdraví, která by vám byla způsobena v souvislosti s neočekávaným teroristickým činem.

Připojištění a asistence do rizikových oblastí

Zejména v uplynulých třech letech bylo velmi důležité sledovat pojistné podmínky také ve vztahu k onemocnění COVID-19. A s ohledem na to, že covidová pandemie je sice z velké části za námi, ale v některých regionech stále představuje nemalé riziko, je dobré při cestách do těchto oblastí zvážit i příslušná připojištění, pokud nejsou zahrnuta v základní nabídce.

Hodit se ale mohou i předcestovní asistenční služby, které zahrnují asistenci po dobu 24 hodin denně v českém jazyce a nabízejí pomoc například při získání turistických a cestovních informací, včetně informací o bezpečnosti v cílové zemi, rizicích spojených s místními válečnými konflikty a pomoci při cestování neobydlenými oblastmi.

Zvláštní pozornost by také měli uzavírání cestovního pojištění věnovat sportovci, které bude zajímat, zda pojištění plně kryje jejich sportovní aktivity, které mohou být řazeny do kategorie rizikových sportů.