Jedním z nejdůležitějších parametrů vzduchovky, je princip jejího fungování. Vzduchovky se dělí na pružinové, plynové a pneumatické. To je ale to nejhrubší dělení. Existují i jemnější nuance, podle kterých snadno posoudíte, jestli bude ten konkrétní typ vzduchovky pro vás ten pravý.
Pružina nebo CO2?
Pružinová vzduchovka patří k nejčastěji používaným typům vzduchovky. Je relativně levná a má nízké provozní náklad. Nejlépe se hodí pro amatérskou střelbu, hubení hlodavců, a podobně. Vyžaduje ruční nabíjení zalomením hlavně nebo pákou. Plynové vzduchovky používají k rozpohybování kuličky z hlavně stlačený plyn. Nevyžadují ruční nabíjení a jsou výkonnější, mají lepší životnost a přesnost ve srovnání s pružinovými vzduchovkami. Jsou však obvykle dražší a jejich provozní náklady jsou vyšší kvůli nutnosti doplňování plynu. Setkat se můžete také se vzduchovkami pneumatickými. Tento typ vzduchové pušky je ze všech tří nejpřesnější, ale je dražší. Díky teplotní stabilitě a nízkým provozním nákladům je však ideální pro častou střelbu. Pneumatické PCP vzduchovky jsou z hlediska fungování vlastně také plynové, protože jsou poháněné plynem z kartuše.
Technické vlastnosti vzduchovek
Mezi jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru vzduchovky patří její ráže. Ráže vzduchovky určuje její velikost, výkon a přesnost. Nejčastěji používané ráže u pružinových pušek se pohybují od 4,5 až 5 mm a u plynových zbraní od 5,5 do 6,35 mm. Kromě ráže byste měli vzít v úvahu energii výstřelu vzduchové pušky a její dostřel. Čím vyšší je úsťová energie, tím větší vzdálenost dokáže přesně a výkonně vystřelit na předměty. Velikost náboje ovlivňuje také počet výstřelů, které pneumatické vzduchovky vystřelí, než je třeba doplnit plyn. Na pohodlí při střelbě má vliv také hmotnost vzduchovky. Čím je zbraň těžší, tím je při střelbě stabilnější, což však může mít vliv i na to, jak pohodlně se s ní delší dobu manipuluje. Střelivem do vzduchovky jsou diabolky, které mohou mít různý tvar.
Myslete i na své potřeby
Při výběru je třeba vzít v úvahu také preference střelce a zamýšlené použití vzduchovky. Pokud hledáte vzduchovku pro cvičnou střelbu, je přesnost důležitější než výkon. Na druhou stranu, pokud potřebujete vzduchovku k lovu drobné zvěře, pak se důležitějšími faktory stávají výkon a dostřel. Ještě předtím, než začnete se vzduchovkou střílet, byste se měli naučit, jak zaměřit vzduchovku.