Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » ZAHRADA » Jak vybrat brusku na řetězy motorové pily

Jak vybrat brusku na řetězy motorové pily

Fotografie: Motorová pila

Motorovou pilu doma zřejmě máte, kopa dřeva na zahradě už se hlásí o slovo a zima bude dost možná tuhá. Moment. A nechybí vám náhodou bruska? To je náhodička, pak čtěte dál! Poradíme vám, jak vybrat nejlepší brusku na řetěz vaší motorovky, vysvětlíme si pár základních parametrů a nebude chybět ani menší cenové srovnání. Dobře nabroušený řetěz vám usnadní práci, ušetří energii a pár kapek paliva. V neposlední řadě se postará se i to, aby vám vaše motorovka neodešla do věčných lovišť dřív, než byste chtěli. Brusek na řetězy motorových pil je na trhu velké množství, takže je z čeho vybírat. Pokud ovšem víte, jakou brusku vybrat, abyste nešlápli vedle.

Fotografie: Bruska na řetězy

 

Záleží samozřejmě na vašem rozpočtu a preferencích. Sáhnout po profi modelu se sice může na první pohled zdát jako skvělá investice. Pokud ovšem motorovku využíváte jen svátečně, věřte, že si klidně vystačíte i s levnějšími modely. Proč? Čtěte dál.

Jak poznáte, že motorovka potřebuje nabrousit?

Jednoduše. Asi vám nemusíme zdůrazňovat, že prvním takovým signálem je, že vaše motorovka už zkrátka neřeže tak, jako když jste ji zrovna vybalili z krabice. S tupým pilovým řetězem se vám rozhodně nebude pracovat dobře a výsledek vaší práce může být poněkud kontraproduktivní. Dalším signálem, že tupý řetěz volá po brusce jsou piliny. Ty jsou velice drobné a připomínají spíše prach. Správně nabroušený řetěz kolem sebe nechá piliny ve tvaru čtverečků (zhruba 0,5 cm) a samotný řez je rovný a plynulý.

Fotografie: tupý řetěz motorové pily

Než začnete vybírat

Při výběru brusky je důležité zaměřit se na pár parametrů, které při broušení sehrají důležitou roli. Nepodceňujte je. Zajímat by vás měl výkon, rozsah úhlů, maximální průměr kotouče, otáčky, ale i hmotnost. Pojďme si společně rozklíčovat, co jednotlivé termíny znamenají a proč se vám při výběru brusky budou hodit.

1) Výkon 

Jedním z nejdůležitějších parametrů je výkon brusky. Ten se nejčastěji pohybuje mezi 80 až 230 W. U profesionálních brusek mohou být tato čísla ještě vyšší.

2) Rozsah úhlů

Jedná se o parametr, který vám umožní větší kontrolu nad samotným broušením řetězu. Kvalitní hobby i profi brusky umožňují ve většině případů nastavení úhlové stupnice v rozsahu ± 35°.

3) Průměr kotouče

Brusné kotouče mívají zpravidla různý maximální průměr, většinou se pohybují do 125 mm. Při výběru brusky proto myslete na to, že k ostření řetězu hobby pil budete pořizovat jiné kotouče než na řetězy profi ostřiček. U dražších brusek najdete v balení často i náhradní kotouče.

Fotografie: bruska na řetězy

4) Otáčky

Většinou můžete narazit na rychlost 3000 až 6000 otáček za minutu. Setkat se však můžete i s mašinkami, které se s přehledem vyšplhají i k 7500 ot./min. Samotný počet otáček je závislý na průměru kotouče. Jinými slovy – čím větší je průměr kotouče, tím nižší jsou otáčky.

5) Hmotnost 

Při výběru brusky sice nemusí být hmotnost až tak zásadní – nedržíte ji při práci v rukou, přesto vám mnohé prozradí. U levnějších brusek se můžete setkat s váhou i pod 2 kg, naproti tomu, profi brusky se mohou přiblížit i k dvoucifernému číslu. To je dáno hlavně tím, že u nich najdete minimum plastových částí a jsou vyrobeny z odolnějších materiálů.

Hobby vs. profi brusky

Na trhu se setkáte se dvěma základními typy brusek – hobby a profi. Že se od sebe liší cenou vás zřejmě nepřekvapí, rozdíly jsou znát také ve výkonu a kvalitě zpracování. Sáhnout po té nejlevnější brusce by se vám nemuselo vyplatit. Zároveň ale není třeba hned investovat nemalé peníze do stroje, na který se vám bude v dílně prášit. Vše závisí především na tom, jak často berete svou motorovku do akce. A jaké jsou hlavní rozdíly mezi hobby a profi bruskami?

Forografie: bruska na řetězy

 

Hobby brusky 

Pokud motorovku držíte v rukou spíše sporadicky, vystačíte si s hobby bruskou. Těch na trhu najdete opravdu hodně, takže je z čeho vybírat. Doporučujeme však sáhnout raději po známých značkách, jako jsou Hecht, Güde nebo Scheppach.

Profi brusky

Při pravidelném používání řetězové pily se rozhodně vyplatí zvolit brusku z kategorie profi. Její cena je sice vyšší, zároveň však můžete počítat se silnějším výkonem a delší životností. Bývají totiž vyrobeny z kvalitnějších materiálů, což se projeví na jejich hmotnosti.

Ušetřete čas i peníze

Kromě brusky můžete při ostření řetězu sáhnout také po pilníku. Abyste se těšili z dobrého výsledku, je potřeba pohlídat správný úhel (většinou 30°) a rovnoměrnou délku zbroušení zubů. Na ty většinou stačí pár tahů pilníkem, přesto jde o poměrně zdlouhavou práci a s výsledkem nemusíte být úplně spokojení. Kvalitní bruska vám může ušetřit nejen čas, námahu, ale i vaše peníze. Její ovládání je poměrně snadné a dokáže si poradit i s hodně ztupenými řetězy. Další možností, jak nabrousit řetěz motorové pily je servis. Sice se u toho tolik nenadřete, ale počítejte s tím, že náklady na servisní broušení nejsou zrovna malé.

Fotografie: stará motorová pila

 

Obecně však nelze říct, která z variant je nejvýhodnější. Jak už jsme zmínili na začátku, vždy záleží na konkrétním uživateli a četnosti využití řetězové pily.

A co cena?

Jak jsme zmínili už na začátku, vybírat hned tu nejlevnější brusku se ve finále nemusí úplně vyplatit. Přesto lze na trhu najít i kvalitní mašinky od známých značek, u kterých se vejdete i do 1 000 Kč. Pokud máte rádi zlatou střední cestu a hledáte spolehlivé brusky na řetězy pro hobby i náročnější uživatele, mrkněte na brusky od 2 000 Kč. A v případě, že vám motorová přirostla k ruce a jste neoddělitelnými parťáky, vyplatí se vám zainvestovat do kvalitní profi brusky, jejichž cena se může vyšplhat poměrně vysoko.

Autor: Redakce. Zdroj: Envato, Hecht