Sušení – jeden z nejstarších způsobů konzervování ovoce. Jeho výhodou je, že výsledkem jsou trvalé potraviny, které mohou být skladovány po dlouhou dobu s využitím v každém ročním období. Během sušení ovoce se odpaří většina vody, zůstává vysoká koncentrace živin. Vzhledem k malému množství vody, sušené ovoce je nepříznivé prostředí pro vývoj různých mikroorganismů, jejichž činnost je potlačena, když je obsah vody sušeného ovoce snížen na 18-20%.
Sušení na slunci
Pro rychlé a kvalitní sušení na slunci potřebujete suché a teplé počasí.
Ovoce určené k sušení musí být umístěné v prostorách chráněných před prachem, špínou a vlhkem na dobře větratelném místě.
Ovoce a bobule se suší na slunci, pokládáme je na archy lepenky nebo na dřevěnou mřížku. Jednou nebo dvakrát denně, je třeba ovocem zatřást, aby se nelepilo na rošt nebo lepenku. Není vhodné používat k sušení kovové předměty, kov oxiduje v místě kontaktu s ovocem.
Řezané kruhy a menší plody lze sušit tak, že je navlékneme na tlustý provázek nebo motouz.
Pokud se v průběhu sušení změní počasí, ovoce mohou začít hnít. Aby k tomu nedošlo, před sušením ovoce musí být ošetřeno solným roztokem (200 g soli v kbelíku s vodou), nebo vykouřit oxidem siřičitým. Vykuřování postup urychlí sušení, ovoce bude lehčí, a to je bude držet od much.
Příprava ovoce
Plody před sušením musí být dobře umyty, oloupané (bez slupky), odstraňte semínka v případě, že plod se před sušením rozřezává.
Často ovoce lze před sušením upravit: příkladně prosladit (kandování).
Blanšírování – někdy ovoce před sušením několik minut vaříme nebo opaříme. Při blanšírování jsou zničeny enzymy, které nepříznivě ovlivňují kvalitu plodů při následném sušení. Tento proces také vede k vyluhování rozpustných látek z ovoce.
Vhodné ovoce na sušení
Jablka, hrušky, meruňky, švestky, třešně, kdoule, broskve, hrozny.
Sušené potraviny by měly být skladovány v dobře větrané a suché místnosti.
Více informací o zdravém životním stylu na http://dobreazdrave.cz/