Dopravních nehod způsobených srážkou se zvěří v posledních letech rapidně přibývá. Přestože žádná prevence není úplně stoprocentní, existují možnosti, jak se srážce se zvířetem vyhnout, nebo alespoň pravděpodobnost střetu eliminovat. Jaké to jsou?
Kde hrozí srážka se zvěří na pozemní komunikaci
Se zvěří se nejčastěji střetnete na silnicích mimo vesnice, ale paradoxně se s ní můžeme setkat i ve velkých městech či na frekventovaných silnicích. A to v jakékoliv roční období a v kteroukoliv denní i noční hodinu. Zvěř v blízkosti silnice nejčastěji poznáte podle svítících očí. V případě, že je zahlédnete, ztlumte dálková světla, která zvěř oslepují, snižte rychlost a buďte připraveni na případné brzdění.
Mějte oči na stopkách
Nejlepším preventivním opatřením je zejména přiměřená rychlost a zvýšená pozornost, neboť právě při nižších rychlostech zvládnete snadněji na neočekávaný vstup zvěře do vozovky zareagovat. Zvláště opatrní bychom měli být především v úsecích, kde nás dopravní značka před zvýšeným výskytem zvěře varuje. A to hlavně v časných ranních hodinách ještě před svítáním a za šera či za tmy. Důležitá je také předvídavost. Zpomalte, pokud uvidíte přes cestu přecházet srnku. S velkou pravděpodobností lze očekávat, že se brzy objeví i zbytek stáda.
Bezpečná jízda ve dne i v noci díky revoluční plašičce
Bezpečnost na cestách vám poskytne revoluční plašička zvěře Siren7, která funguje na stejném principu jako ultrazvukové rušičky kun. Plašička během jízdy vydává zvuk o síle až 120 decibelů, který je lidským uchem neslyšitelný, zvířatům je však nepříjemný. A to až do vzdálenosti 300 metrů. Jeho úkolem je varovat divokou zvěř před blížícím se automobilem nebo motocyklem. Zvířata díky tomu stihnou včas opustit vozovku, díky čemuž lze nehodě předejít.
Riziko srážky vozu s lesní zvěří lze minimalizovat nejen dodržováním jistých zásad při jízdě, ale také díky plašičce zvěře Siren7.
Siren7: Účinná prevence srážek s divokou zvěří
Moderní technologie plašičky Siren7 funguje na principu proudění vzduchu. Ve srovnání s elektrickými plašičkami nevydává zvuk permanentně, ale aktivuje se až při překročení rychlosti 70 km/h, aby nedocházelo k rušení obyvatel a domácích zvířat při projíždění obcí. Nepotřebuje tedy baterie a je 10x účinnější. Snadná je i její montáž. Stačí ji přilepit na přední část automobilu nebo motocyklu pomocí speciální oboustranné lepicí pásky 3M, která je součástí balení.
Jak se zachovat, když už nehodě zabránit nelze?
Pokud je jasné, že srážce se zvěří nezabráníte, nikdy se nesnažte zvířeti vyhnout. Řidič se totiž často lekne a přirozeně se snaží strhnout volant. Nejbezpečnější reakcí je prudké brzdění a současně držení volantu ve směru jízdy. Ve většině případů je totiž mnohem bezpečnější zvíře při nižší rychlosti srazit, než zbrkle strhnout řízení a do něčeho narazit. Moderní automobily dnes mají takovou úroveň pasivní bezpečnosti, že náraz do zvířete zvládnou bez jakýchkoliv větších následků pro posádku.
Při srážce se zvěří jednejte jako v případě jakéhokoliv jiného technického problému či autonehody. Rozsviťte výstražná světla a postavte na silnici výstražný trojúhelník. Teprve poté volejte Policii ČR.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com