Lyžařské vybavení je drahá záležitost. Pokud nechcete, co pár let kupovat nové, je třeba, abyste o to své současné dobře pečovali. Základní úkony jako osušení lyží po sjezdu nebo pravidelné voskování vám pomůže je udržet co nejdéle v provozu.
Jak pečovat o lyže?
1. Udržujte lyže suché
Poté, co odejdete ze svahu, nežeňte se hned na pivo a pečenou klobásu, ale nejprve své lyže dobře otřete. Rozhodně je ještě mokré nedávejte do vaku na lyže. Lyže by vám tímto způsobem mohly po čase zrezivět. To stejné platí i pro lyžáky.
2. Bruste skluznici a boční hrany
I sjezdovky v lyžařských centrech mají kamínky, které mohou poškrábat skluznici vašich lyží. Při častém lyžování se navíc boční hrany mohou otupovat a vy tak nedosáhnete dostatečného zaříznutí do zmrzlého sněhu. To zhoršuje ovladatelnost lyží.
Proto je dobré po každé lyžařské sezóně lyže zespodu i z boku obrousit.
3. Pravidelně lyže voskujte
Pravidelné voskování zajistí, že si při každém lyžování užijete plynulou jízdu.
4. Seřiďte si vázání
Je třeba tohle dělat aspoň za jednou za rok, než vyjedete na svah kvůli vaší bezpečnosti.
Při skladování byste měli vázání povolit a dát do polohy ‘zapnuto’. Také povolte přezky u lyžáků.
Pravidelnou údržbu lyží si můžete udělat sami, pokud jste šikovní a máte na to náčiní. V opačném případě, svěřte své lyže odborníkům do servisu.
Péče o lyžařské oblečení
I péče o lyžařské oblečení je důležitou součástí údržby, pokud nechcete, co druhý rok kupovat nové.
Pokud například vlastníte kožené lyžařské rukavice, pravděpodobně je nesmíte prát. Po každé sezóně je důkladně vysušte a použijte přípravek na ošetření kůže.
Většina lyžařského oblečení je z membránového materiálu, který vás chrání před vodou a větrem.
Na svou lyžařskou bundu použijte přípravek na impregnaci, aby si co nejdéle udržela své voděodolné vlastnosti.
Po návratu z každého lyžařského výletu, byste měli důkladně prověřit všechno své vybavení – vázání, lyžáky i helmu. Déle vám tak budou sloužit a samozřejmě se budete cítit daleko bezpečněji.