Přeskočit na obsah
Domů » ŽENY » ZDRAVÍ » Invalidní vozíky a pomůcky pro sebeobsluhu pro kvalitnější život

Invalidní vozíky a pomůcky pro sebeobsluhu pro kvalitnější život

U imobilních osob je důležité dbát na praktické pomůcky, které jim usnadní každodenní život. Díky tomu se tito lidé stanou méně závislými na svém okolí, a tím pádem se jim zvýší jejich sebejistota. Tyto faktory mají velmi pozitivní vliv na psychiku a životní energii.

Výběr vozíku v 5 krocích

V prvé řadě je třeba se dle míry handicapu rozhodnout, zda pořídíme mechanický nebo elektrický vozík. Mechanické invalidní vozíky jsou určeny spíše k občasnému používání, jako je návštěva lékaře. Oproti elektrickým mají nižší hmotnost a lehce se přemísťují. Dále se zaměříme na nosnost vozíku, která se odvíjí od hmotnosti jeho uživatele. Velmi důležitým parametrem je velikost sedáku. Pro pohodlné sezení musí být mezi postranicí a kyčlí rezerva 1-2 cm. Dále je třeba změřit hloubku sedu, dostatečně vysokou opěrku zad a výšku stupaček. V neposlední řadě se zajímejte o typ kol a množství praktického příslušenství.

Pro běžné úkony všedního dne

Většina z nás si každodenní úkony vůbec neuvědomuje, pro imobilního člověka se mohou stát nepřekonatelnými překážkami. Naštěstí existují pomůcky pro sebeobsluhu, jež život velice usnadní. Zaměříme-li se na pomůcky denní hygieny, v domácnosti tělesně indisponovaného uživatele by neměly chybět stoličky a židličky do sprchy. Jsou vybaveny řadou šikovných funkcí, jimiž jsou mimo jiné výškově nastavitelné nohy a otočné sedátko. Naprostou samozřejmostí by mělo být madlo usnadňující vstávání a sedání.

Co se ještě bude hodit?

Zcela jistě to jsou nejrůznější druhy anatomických polštářů, které zpříjemňují sezení. Díky tomu, že se dokáží přizpůsobit tvaru těla, zabraňují bolestem a svědění hýždí a stehen způsobeným dlouhodobým sezením na invalidním vozíku. Neocenitelným pomocníkem je též polštář mezi kolena, jenž napomáhá zajistit správnou polohu pánve a boků během spánku.