Jen málokterý člověk nemá rád hudbu. Pro některé naopak je muzika každodenní součástí života. A není divu – hudba totiž člověka provází celé dějiny. Jaký má na nás ale ve skutečnosti vliv? A může nám i pomáhat?
Mění nálady
Hudbu vnímáme nejenom sluchem, ale také podvědomím. To je hlavní důvod toho, proč hudba dokáže vmžiku změnit naši náladu. A to jak směrem k lepšímu, tak k horšímu. Mnoho lidí také hudbu poslouchá proto, aby podpořila jejich smutnou či špatnou náladu. Možná je to proto, že v hudbě nachází pochopení, které nelze nalézt jinde.
Soustředěnost
Je všeobecně známé, že relaxační či instrumentální hudba může pomoci zvednout výkony, pokud u ní pracujete nebo se učíte. Zvedá totiž produktivitu celého mozku. Je však třeba pečlivě hudbu vybírat – pokud bude příliš agresivní, bude se v ní zpívat či bude mít velké množství vysokých tónů, efekt bude přesně opačný. Pokud si tedy z reproduktorů pustíte k lepšímu soustředění muziku, sledujte, zda vás neruší.
Nabudí při sportu
Je vědecky dokázáno, že sportovci, kteří trénují se sluchátky s vhodnou hudbou, mají lepší výkony než ti, kteří to nedělají. Je to prosté – rytmická, rychlá a dynamická hudba pomáhá udržovat tempo a lépe se soustředit na své výkony. Pokud si tedy chodíte rádi zaběhat, nezapomeňte doma bezdrátová sluchátka!
Léčí
Léčebné účinky hudby jsou zdokumentované v mnoha oblastech. Hudba pomáhá při duševních a psychických poruchách, po úrazech mozku, při stařecké demenci, Alzheimerově chorobě či při různých typech závislosti. Je často také užívána v alternativní medicíně, jako prostředek k dosažení pohody, podpůrná metoda při samoléčbě či jako kulisa pro lepší soustředění. Opět však platí, že záleží hlavně na tom, jaký typ hudby nemocný poslouchá. Hudba může léčit, ale může také i uškodit.
A jaký vztah máte k hudbě vy? Posloucháte ji rádi nebo se jí naopak radši vyhýbáte?