Kratom, namleté listy ze stromu Mitragyna Speciosa, u nás nabírá na popularitě. Věděli jste, že patří do stejné čeledi jako oblíbený kávovník? Podobně jako kávovník se neřadí k běžným u nás pěstovaným rostlinám. Roste v Thajsku, Kambodži, Vietnamu, Borneu, na Sumatře či Filipínách. Dá se vypěstovat v Česku?
Mitragyna Speciosa je tropický strom, který by rozhodně nepřežil podmínky českého podnebí. Strádá už při teplotách pod 15 °C. Dá se ovšem pěstovat jako pokojová rostlina.
Kratom od semínka
V domácích podmínkách si pochopitelně nevypěstujete obrovský strom, jaký by vyrostl v jihovýchodní Asii. O to ale ani nejde. Budete mít rostlinku zhruba kolem metru až dvou vysokou.
Kratom se dá vypěstovat ze semínka, je to však komplikované, pravděpodobně se vám nezadaří na první pokus. Stejně tak lze kratom získat technikou řízkování. Nebo si od někoho získejte sazenici, pak už je postup jednoduchý.
Rostlinka má ráda slunce, ale daleko důležitější je přísun vody. Zalévejte ji určitě denně. V jihovýchodní Asii je vlhké podnebí, v domácích podmínkách jej napodobíte nejlépe tak, že rostlinku dáte do koupelny.
Žádnou speciální zeminu ani hnojivo nepotřebujete. Pořiďte si zeminu pro pokojové rostliny a větším rostlinám dávejte hnojivé tyčinky. Jakmile máte rostlinku, zase tak velkou vědou pěstování není.
Kde koupit kratom v Česku?
Zadejte do vyhledávače slovo „kratom“ a vyjede vám spousta e-shopů, jež prášek z rostliny nabízí. Ceny se pohybují zhruba od 300 Kč do 800 Kč za 100 g. Ne vždy přitom platí, že nejdražší kratom je nejlepší kratom. A co vůbec znamená nejlepší? Takový by měl být zakoupený v obchodě, který kratomový prášek testuje jak na obsah účinných látek, tak i na těžké kovy, bakterie apod.
Spolehliví prodejci na svých webech dokládají laboratorní testy, certifikáty. Ty si pečlivě prostudujte, zda nejsou podvržené, musí být na nich vždy uvedený majitel e-shopu, kterým se jím prezentuje.
Když už si kratom pořídíte, skladujte ho v suchu a temnu. Nedávejte ho do ledničky ani mrazničky, tam by navlhl.