Přeskočit na obsah
Domů » MUŽI » Chystáte se na turistický výšlap? A vhodné obutí máte?

Chystáte se na turistický výšlap? A vhodné obutí máte?

Pěší turistika se mezi Čechy těší nesmírné oblibě srovnatelné s cyklistikou. Ono takových několik kilometrů v nohou krásnou přírodou pěkně povzbuzuje ducha. Na takový outdoorový výlet je ale vhodné se pečlivě připravit. Mohl by se totiž proměnit v noční můru.

V přírodě býváme vydáni napospas terénu a počasí. S tmto vědomím je vhodné k přípravě na výlet a volbě vhodného vybavení přistupovat.

Na každý výlet se dobře připravte

Během příprav na outdoorový výlet je třeba přihlédnout hned k několika faktorům. Mezi ty nejhlavnější patří jeho délka a náročnost, tedy jak dlouho budete v přírodě pobývat a jak členitým terénem se budete pohybovat.

Na jak dlouho vyrážíte?

Pokud vyrážíte na jeden den, vystačíte si s kvalitním obutím, oblečením, svačinou a dostatkem tekutin. Chystáte-li se na výlet několikadenní, neobejdete se bez batožiny, stanu, karimatky, spacáku a patřičného množství pití a jídla. Několikadenní výlety v přírodě vyžadují pečlivé plánování. I malá opomenutá drobnost celý výlet může zkazit.

Bez kvalitní turistické obuvi to nepůjde

Ať již vyrážíte na jeden den či týden, základem je kvalitní turistická obuv. Na ní rozhodně nešetřete. Takový výšlap do hor v nekvalitních botách může skončit fatálně. Pro klasickou turistiku a hiking jsou vhodné nízké trekové boty. Pohodlné, abyste v nich mohli urazit i několik kilometrů, a zároveň i patřičně odolné na nezpevněných cestách.

Nízké trekové boty versus pohorky

Chystáte-li se ale do opravdu náročného terénu, zvolte raději vysoké turistické boty, neboli pohorky. Co se materiálu týče, zvolte nějaký lehký, prodyšný a voděodolný. V letním období se největší oblibě mezi turisty těší kombinace kůže a textilu s voděodolnou membránou Gore-Tex. Mějte na paměti, že turistické boty byste si měli osobně vyzkoušet. Na zkoušení si nezapomeňte vzít vlastní ponožky.

Jak o obuv pečovat?

Kvalitní turistické obutí nebývá levnou záležitostí. Proto je nezbytné věnovat jí patřičnou péči. Věřte, ale že čím více do ní budete investovat, tím lépe a déle vám bude sloužit. Kožený svršek boty je například vhodné navoskovat. Zajistíte tím nejenom jeho voděodolnost, ale také pružnost. Kůže nebude vysychat ani praskat. Textilní části boty pak je vhodné naimpregnovat.

Jak se obléci?

Podceňovat byste neměli ani vhodné turistické oblečení. To by u klasické turistiky mělo být čtyřvrstvé. První vrstvu tvoří funkční prádlo, jehož hlavním úkolem je odvádět z těla svého nositele pot, udržovat ho v teple a suchu. Druhá vrstva by pak měla trošku izolovat a k tomu i podpořit první vrstvu v odvádění vlhkosti. Z materiálů lze doporučit klasický microfleece (například v podobě mikiny). Hlavní funkcí třetí vrstvy je ochrana před větrem, ideální je softshellová bunda. Poslední čtvrtá vrstva by pak měla chránit především proti vlhkosti, ideální je tzv. hardshell (skořápka) v podobě nepromokavých kalhot a bundy.

Není toho zrovna málo, že? A to jsme zdaleka neprobrali vše. Tak snad někdy příště.