Rok 2016 se zapsal do historie jako rok, kdy skokově vzrostl zájem o operativní leasing. Češi jej požadovali častěji než běžný leasing, v porovnání s předchozím rokem došlo k nárůstu o 60 %. Že by konečně všichni pochopili, co je na tomto modelu tak výhodného? Nebo za to může automobilka Škoda Auto, která v roce 2014 propagovala leasing v masovém měřítku?
Běžný leasing funguje tak, že je vozidlo postupně spláceno, a až je zaplacená celá částka, přejde do vlastnictví zákazníka. U operativního je to jinak. Jedná se vlastně o dlouhodobé zapůjčení, jelikož vůz nikdy nebude vlastnit zákazník (s výjimkou situací, kdy si ho po skončení období odkoupí).
Nové auto bez našetřených peněz
Hlavním důvodem, proč tolik lidí volí operativní leasing, jsou pravděpodobně finance. Díky němu si totiž mohou dovolit nové auto úplně všichni bez ohledu na to, kolik peněz mají našetřených. Žádná počáteční investice není potřeba, platí se vždy jen měsíční splátky. Na začátku je sjednaná smlouva na určité období (například dva nebo tři roky), u solidních firem funguje, že částka zapsaná ve smlouvě platí po celou dobu. Po uplynutí platnosti smlouvy leasing končí a je možné pokračovat s jiným autem, případně si odkoupit to staré za zůstatkovou cenu. Pravidelná obměna vozového parku je tedy zaručena.
Výhody nevlastnění automobilu
Pokud auto není vaše, nemusíte se starat, co s ním asi uděláte, až vás přestane bavit. A přesně tohle vám zajistí operativní leasing – auta jsou vždy ve vlastnictví leasingové společnosti, která se o ně také musí starat. Obvykle bývá v ceně i základní servis, zimní pneu, dálniční známka, pojištění apod.
Každopádně je dobré srovnat si nabídky různých společností nejen podle ceny, ale i dle obsahu zahrnutých služeb. Někde dokonce stanovují počet kilometrů, které se mohou s autem za dobu zapůjčení najet, a při překročení požadují doplatek. Jako u všeho ostatního i tady platí, že je nutné pořádně číst podmínky. Jedině tak bude operativní leasing výhodný.