Pokud patříte mezi lidi, kteří zachraňují své úspory před inflací nákupem investičního zlata, děláte rozhodně dobře. Pozor však na cenu zlata. Ceny u jednotlivých prodejců se liší a rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším může být až 10 %.
Investiční zlato je v kurzu. Stalo se v podstatě jedinou možností, jak rychle zachránit stávající úspory. Je i formou spoření. Ne, nepřistupujte na spořicí programy do zlata, tam zlato fyzicky nevlastníte. Prostě si jen z každé výplaty část peněz uložte do zlata, tedy zlato fyzicky nakupte, a takto si spořte. Vždy musí jít o investiční zlato. Jen to je pro tyto účely vhodné a je rovněž osvobozeno od DPH, a tak jej nakupujete levněji. Pohlídejte si však cenu prodejce, u kterého zlato kupujete.
Co vše ovlivňuje cenu investičních zlatých slitků?
Cena zlata je ovlivněna cenou na komoditní burze, rafinerií, která slitek vyrobila, a rovněž prodejcem. Ti čeští však mnohdy cenu navyšují, a tak Češi nakupují zlaté investiční slitky dráž než třeba Rakušané či Němci. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz, který naopak cenu investičního zlata drží níž než jiní prodejci a rovněž propaguje snadné nákupy investičního zlata online. A daří se mu. Češi již do zlata směle investují online a internetovému prodeji zlata věří. Je to bezpečné a rychlé. V podstatě je to ta nejjednodušší forma, jak si nakoupit investiční zlato z každé výplaty.
Vyberte si správný slitek
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Všechno je z cizích rafinerií, nejčastěji z těch Švýcarských, které jsou tradičně uznávané. Vynikající volbou je například značka slitků Argor Heraeus.