Přeskočit na obsah
Domů » INTERNET-PC » Bitcoin peněženky dnes existují ve čtyřech základních variantách. Víte, jak jednotlivé verze fungují?

Bitcoin peněženky dnes existují ve čtyřech základních variantách. Víte, jak jednotlivé verze fungují?

Že bitcoin peněženky slouží k uchovávání bitcoinů (BTC) a také k transakcím prováděným v této kryptoměně, je zřejmě jasné i naprostému laikovi. Ovšem fakt, že již existují v několika rozdílných variantách, možná ještě všem tak docela znám není. Podíváme se dnes tedy na to, s jakými typy těchto peněženek se lze běžně setkat a vysvětlíme si i základní rozdíly v jejich fungování.

Bitcoin peněženka a její základní charakteristika

Zjednodušeně řečeno jde zpravidla o aplikaci, software nebo také hardware sloužící jak k uchovávání vašich BTC mincí, tak i k odesílání či přijímání plateb v této nejznámější a nejrozšířenější virtuální měně. Pracuje se zde s tzv. adresami, které vlastně fungují jako číslo účtu. Na některou z těchto adres můžete vaše mince zaslat a uhradit jimi nějaké zboží nebo třeba službu. Neobejdete se také bez privátního klíče, bez něhož nelze žádnou transakci z dané adresy uskutečnit.

Spolu s rostoucí oblibou bitcoinu pochopitelně narůstá i počet uživatelů těchto peněženek a souběžně s tím logicky stoupá rovněž pravděpodobnost, že snadno najdete uplatnění právě pro tu vaši. Setkat se můžete hned s několika základními typy, a protože každý z nich může mít nějakou tu výhodu či nevýhodu, seznámíme se s jednotlivými variantami poněkud podrobněji.

4 základní typy, které se vám mohou „dostat do rukou“

Jaké jsou tedy základní verze bitcoinových peněženek? Přestože vám každá z nich v principu nabídne shodně to nejpodstatnější, a sice možnost nakládat s vaší kryptoměnou, existují mezi nimi i poměrně zásadní rozdíly. A v čem se od sebe navzájem liší?

1. SOFTWAROVÁ – Tato varianta patří k velmi rozšířeným. Jde o program, který po instalaci do vašeho zařízení (mobil, PC, notebook…) umožňuje provádět transakce s bitcoiny a kontrolovat rovněž historii všech provedených plateb. Zřejmě tušíte, že ke krádežím kryptoměn v kyberprostoru dochází již podobně často jako u běžných peněz. Je proto velmi důležité zajistit co nejvyšší bezpečnost. A právě zabezpečení je zde na velmi slušné úrovni, což lze spolu s přehledností a vcelku jednoduchým zpracováním považovat za přednost této varianty. Nutno ještě podotknout, že se s ní můžete setkat hned ve dvou základních verzích a to:

A) „JEDNODUCHÉ“ – Vyznačují se slušnou rychlostí, jelikož zde vždy dochází ke stahování pouze konkrétní prováděné transakce.

B) „POKROČILÉ“ – Jsou náročnější na volný prostor na disku a vše trvá o poznání déle, jelikož jsou tu vždy stahovány všechny transakce uskutečněné s vaší kryptoměnou.

2. HARDWAROVÁ – Jedná se vlastně o jakýsi flashdisk, což znamená, že můžete nosit tento typ peněženky neustále u sebe. Jednoznačným plusem je vysoká míra bezpečnosti a rovněž jednoduchost. Za nevýhodu lze pak považovat vyšší cenu.

3. ONLINE – Doporučována je tato verze peněženky obzvláště začátečníkům, protože je jednoduchá, pracuje se s ní snadno a zároveň patří i k nejlevnějším prostředkům, jakými lze s bitcoiny nakládat. Abyste však minimalizovali riziko nějakého hackerského útoku a tedy i ztráty vašich mincí, musíte si vybrat co nejspolehlivější platformu, jelikož vše funguje prostřednictvím internetového prohlížeče a vaše bitcoiny tedy nemáte zcela pod kontrolou.

4. PAPÍROVÁ – Je zpravidla využívána k dlouhodobějšímu držení bitcoinů, nikoliv ke každodenním transakcím. Výhodou je hlavně to, že máte vaše mince „offline“ a tedy relativně v bezpečí. Nevýhodou je, že se papír může vcelku snadno poškodit, pokud nebudete opatrní.

Příležitostí k využití těchto peněženek přibývá

Krom dosti častého způsobu využití bitcoin peněženky k úhradám za zboží či služby prostřednictvím internetu, se postupně rozrůstají i příležitosti k tomu, abyste mohli vašimi BTC mincemi platit i v reálném světě. Řeč je zde o hrazení útraty v nějakém kamenném obchodě nebo třeba v kavárně. Pokud žijete v České republice a obzvláště pak v Praze, máte v celosvětovém srovnání takových příležitostí opravdu hodně. V naší metropoli je totiž míst, kde od vás platbu v této kryptoměně přijmou, už cca 150.

Kde od vás platbu v BTC přijmou nejčastěji?

Město Počet míst, kde můžete platit bitcoinem
Praha 150
New York 146
Madrid 105
Londýn 99
Vídeň 82

Kryptoměny mají budoucnost

Pokud váháte, zda se do světa kryptoměn vůbec vydat a pořízení bitcoin peněženky zatím zvažujete spíše v teoretické rovině, možná vás povzbudí názor spoluzakladatele Applu Stevea Wozniaka. Ten navzdory loňskému propadu BTC stále věří, že má tato virtuální měna do budoucna svoje místo zajištěno. Proč? Údajně proto, že za bitcoinem „nikdo nestojí“ a ten si tedy žije v podstatě vlastním životem, což je podle Wozniaka také jeho nejsilnější stránkou a důvodem, pro který by se v budoucnosti mohl stát nejdůležitějším platidlem na světě.

A jak to vidíte vy? Je budoucnost bitcoinu růžová nebo si na něj za 20 let už téměř nikdo nevzpomene? A které z peněženek dáte případně přednost?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *