Přeskočit na obsah
Domů » FINANCE » Banky jsou při sjednávání hypoték přísnější

Banky jsou při sjednávání hypoték přísnější

Od roku 2020, kdy zasáhla svět epidemie koronaviru, začaly banky ze strachu výrazně přísněji hodnotit bonitu svých klientů, kteří si chtějí vzít hypotéku. Mají obavy, jestli dokáží lidé výšku splátky hypotéky splácet. Řada oborů má kvůli vládním nařízením a nutnosti uzavřít své podniky a provozy znemožněno fungovat a vydělávat, čehož se banky bojí.

Vyšší rizikovost klientů

Proto jsou lidé z postižených oborů, jako je wellness, hoteliéři, cestovní ruch, gastronomie, bazény, volnočasové aktivity, ale i kultura (herci, zpěváci apod.), kteří si už u banky s půjčkou nebo hypotékou neškrtnou.

Banky se zajímají o pravidelné příjmy a jejich výši, ale i dlouhodobost a dá se to očekávat i do budoucna. Bohužel, i když za to nemohou, a i zpětně byla některá opatření u Ústavního soudu zrušena jako neplatná, na tuto nespravedlnost nikdo nebere ohled. Bohužel kompenzace nejsou vždy takové, jaké by měly být a řada lidí padla na dno ne vlastní vinou.

Nedostupnost půjček pro zasažené sektory

Proto lidé a firmy působící v nejvíce zasažených oborech ekonomiky jsou z úhlu pohledu bank velmi riziková skupina žadatelů o hypotékupůjčku pro živnostníky i půjčku osobní a většinou odejdou s nepořízenou.

Tím jak vláda od nouzových stavů, lockdownů neustupuje, ač se některá ukázala jako protiústavní, může se stát, že banky si na svůj seznam nežádoucích profesí zapíší i další obory.

Je možné, že lidé celkově o hypotéky nebudou mít takový zájem a nebudou chtít riskovat, že si na sebe vezmou úvazek, který nezvládnou splácet.

Výhled do roku 2021

Je velmi pravděpodobné, že i letos bude méně zájemců o hypotéku kvůli rostoucí nezaměstnanosti. Zatím mnoho lidí zůstává zaměstnaných u firem na základě různých státních finančních podpůrných tzv. covidových programů. Je otázka, jak dlouho zvládne vláda tyto kompenzace za své kroky doplácet, jelikož už vloni hospodařila se schodkem 500 miliard korun a letošní rok začala s mínusem 320 miliard, který se může ještě navýšit. Jde tak o nejvyšší schodek v historii tohoto státu.

I kvůli tomu je větší zájem o nebankovní půjčky bez registru pro lidi, kteří už měli problémy splácením dříve a tato krize je tzv. „dorazila“. Výhodou půjček bez registru je, že si je může vzít i někdo, kdo měl občas prodlevu se splácením (bankovní půjčky, spotřebitelské úvěry, leasing apod)

Banky půjčují méně

Problém se získáním nutné výše hypotéky k financování vyhlédnutého bytu nebo domu aktuálně mohou mít i klienti bank, kteří mají stejné příjmy jako před koronakrizí. A tím důvodem je nižší odhadní cena nemovitosti.

Podle ekonomů a finančních expertů důsledkem situace ve světě i v ČR je, že jsou banky při odhadování ceny bytů domů i pozemků více obezřetné a lidem půjčují méně. Tím hlavním důvodem pro opatrnost je ekonomická nejistota spolu se strachem, že poroste počet, lidí, kteří nedokáží hrozbou rostoucího počtu nesplacených hypoték.

Velké rozdíly mezi kupní a odhadní cenou

Podle bankovních expertů se pak největší rozdíly mezi cenou nemovitosti kupní a odhadní vznikají z důvodu zhoršeného technického stavu bytu nebo domu, ale i u bydlení, které jsou umístěné v lokalitách vzdálenějších, mimo dostupnost auta, vlaku, autobusu a infrastruktury.

Podle statistiky a odhadu přímo od České národní banky v roce 2020 i předchozích byly ceny nemovitostí nadhodnocené a to až o 15 či 20 procent. Naopak cena bytů, rodinných domů ale i stavebních pozemků, které jsou kvalitní a dobře situované, pozvolna rostou, a tím se stávají pro mnoho domácností čím dál méně dostupné.

Toto se projevuje například i u takových typů služeb, jako je zpětný leasing nemovitosti, kdy je odhadní cena za vyplacení domu majiteli pouhých 70% z jeho skutečné hodnoty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *