Nejen k letnímu počasí patří zážitky spojené s jídlem, cateringem či grilováním. Tento gurmánský a společenský požitek sahá hluboko do lidské minulosti. Dalo by se říci, že v okamžiku, kdy člověk objevil oheň a poprvé si na něm upravil kousek masa nebo zeleniny, bylo objeveno grilování na otevřeném ohni. Historie grilování, tak jak je známe v dnešní podobě, se datuje někdy do 17. století, kdy jeden indiánský kmen na ostrově Haiti používal k úpravě masa nástroj zvaný „Barbacoa“, zařízení, které připomínalo mříž a šikovní indiáni na něm v kouři upravovali pokrmy.
V současné době grilování a catering povýšily na společenskou událost, která stmeluje a sbližuje lidi, řeší se zde nemalé množství pracovních i soukromých záležitostí, uvolňuje se psychika lidí. Co vlastně ve zkratce znamená catering? Je to specifická služba zákazníkům spojená s požíváním jídla a pití, která se může uskutečnit v libovolném čase a na libovolném místě. Cateringová firma zajišťuje vše, přes personál, inventář, pokrmy, služby až po závěrečný úklid. Součástí cateringu bývá často i doprovodný program, různé zábavy, soutěže pro dospělé i pro děti.
Grilovat či organizovat catering se dá pod širým nebem, za teplého či chladného počasí, ve dne, večer i v noci. Dokonce i ráno je možné užít si příjemnou „grilovačku“. Catering je populární nejen na vesnicích, v přírodě, ale hlavně ve velkých městech. Např. cateringové společnosti v Praze organizují akce nejen pro firmy v Praze, ale i pro daleké okolí.
Různé druhy cateringu
Velmi oblíbeným se v poslední době stává svatební catering. Tento významný den dokáží cateringové firmy sestavit přesně dle vašich představ, aby ve vás zanechal nezapomenutelný zážitek na celý život a vy si jen budete celý den užívat příjemnou zábavu.
Zatím poměrně neznámým pojmem je catering na brunch. Celé kouzlo tkví v tom, že se tato akce koná ráno nebo v brzkém dopoledni a je vhodná jako firemní meeting nebo setkání s obchodními partnery, kdy si můžete s čistou hlavou promyslet pracovní plán na celý den nebo dohodnout plány k další spolupráci.
Dalším méně obvyklým způsobem pohoštění je fingerfood catering. Jde vlastně o takové jednohubky v netradiční úpravě. Jídlo je servírováno v malých miskách z různých materiálů většinou s již přiloženým příborem. Jde vlastně o vtipné servírování pokrmů tak, aby šlo jíst jednou rukou.
Pro firmy v Praze, díky Vltavě, ale samozřejmě nejen v Praze, je velmi atraktivní catering na lodi. Zde můžete pořádat jak firemní večírek, tak i svatební hostinu či jakoukoliv jinou formu cateringu či grilování obohacenou o perfektní zážitek na vodě.
Organizace firemního grilování
Chystáte-li se organizovat firemní grilování nebo jinou z výše uvedených akcí, je nutností najmout si kvalitní firmu. Takovou firmu, která profesionálně zvládne velké akce, je perfektně organizovaná a na úrovni. Má špičkové vybavení a personál a je ochotná vyjít vám maximálně vstříc. Team lidí připraví grilování dle vašich představ a požadavků. Firemní grilování se většinou pořádá jako poděkování zaměstnancům za kvalitně odvedenou práci a je jedno, zda se koná v létě nebo v zimě. Grilovat se dá v každém ročním období a při každé významné události, např před Vánoci nebo na Den dětí.
Nedílnou součástí každé dobré párty, grilování nebo cateringu je i příprava kvalitních alkoholických i nealkoholických koktejlů a nápojů pro uvolnění zábavy a jako skvělý doplněk chutných pokrmů.
Jak říká majitel cateringové firmy Foodartagency, která se specializuje nejen na firemní akce v Praze: Naši barmani umí rozptýlit počáteční chvíle osmělování a dokážou hostům nabídnout výbornou zábavu ve formě koktejlového barcateringu. Celé občerstvení pojímáme jako gastro zážitek. Jsme team lidí, kteří svoji práci neberou jako povinnost, ale jako svůj koníček.
Z cateringu se stal specifický a celosvětově oblíbený rituál, který sdružuje blízké při společné konzumaci jídla. Nejen jednotliví kuchaři, ale i oblasti a kraje se od sebe odlišují svým jedinečným přístupem ke cateringu a grilování a předhánějí se v tom, kdo je lepší. Každé takové grilování tak navazuje na starou indiánkou tradici – jen je škoda, že se vynálezci skromného nástroje „barbacoa“ nikdy nedozví, nakolik ovlivnili moderní gastronomii.