Skoro každý někdy seděl na kole a jel se projet krajinou na výlet. V dosahu bydliště to není žádný problém. Ale jak přepravit kola na větší vzdálenosti, když si chcete projet krajinu mimo dosah vaší fyzické zdatnosti? Ideální řešení je pořídit si nosiče kol na auto. Správný nosič kol vám umožní jejich snadnou přepravu bez nutnosti demontáže samotného kola a uložení do zavazadlového prostoru. Usnadní vám cestování a umožní výlety do vzdálenějších míst nebo si vzít kola sebou na dovolenou. Při rozhodování, jaký nosič pořídit, musíte mít jasno v tom, na kterém místě auta nosič chcete mít a při podrobnějším výběru správného nosiče na kolo musíte následně zohlednit více dalších faktorů….
Podle čeho v první řadě vybírat
Nejprve je nutné hledat ty typy přepravních systémů, které jsou kompatibilní s vaším autem. Výhodnější je poohlédnout se přímo u prodejce vašeho auta. Nabízejí nosiče kol jako volitelné příslušenství. Poté přichází na řadu výběr dle dalších kritérií. Na jakou vzdálenost a kolik kol se bude přepravovat, s tím souvisí nosnost nosiče, jakou mám postavu a sílu na upevnění kol, s tím souvisí zvedání kol na střešní nosič. Kde budu parkovat je také důležité pro výběr nosiče.
Typy přepravních systémů, jejich výhody a nevýhody
Střešní nosič kol
Pravděpodobně nejlevnější řešení, které je ale vhodné pouze pro ty, kteří jsou schopni kola zvednout na střechu a ještě je tam upevnit. Další podmínkou je, že auto musí mít na střeše podélné lyžiny, na které se namontují příčníky, které nesou samotný střešní nosič kol. Dalším negativem je, že se auto s rostoucí výškou díky kolům nemusí vejít do garáží v obchodním nebo parkovacím domě. Navíc je auto s koly na střeše více citlivé na boční vítr. Výhodou je snadné skladování díky úzkému tvaru, nízká pravděpodobnost znečištění kol při přepravě a bezproblémový přístup k autu ze všech stran.
Nosič kol na páté dveře
Tato varianta je pohodlnější a snadnější k upevnění, než střešní nosič kol. Nicméně není příliš bezpečná, je to spíše kompromisní řešení. Před samotným umístěním je třeba důkladně očistit místa, na které se bude nosič upevňovat, aby nedošlo k poškrábání laku. Nosič kol na páté dveře se uchycuje za horní hranu pátých dveří pomocí ocelových pák a spodní část se zapře o víko pomocí gumových nožek. Toto upevnění neomezuje tolik ve výšce auta jako upevnění na střechu, čili se nemusíte obávat, že se nevlezete do podzemních garáží. Další výhodou je skladnost nosiče. Velkou nevýhodou tohoto upevnění je omezení výhledu zadním oknem a zmenšení zorného úhlu ve zpětných zrcátkách. Po dobu upevnění kol je nepřístupný i zadní kufr auta.
Nosič kol na tažné zařízení
Toto je pravděpodobně nejlepší řešení, jak z hlediska bezpečnosti, tak i pohodlí, přestože je finančně náročnější. Oproti předchozím možnostem převozu kol, je montáž nosiče na tažné jednodušší, než montáž na páté dveře a nemusíte nic zvedat nad hlavu, jako u nosičů na střeše. Tento způsob převozu má i menší vliv na jízdní vlastnosti vašeho auta. Díky sklopnému zařízení umožňuje snadný přístup do kufru. Upnutí na kouli je jednoduché, nosič má vlastní osvětlení, které obstará zásuvka tažného zařízení. Nutností je pořízení třetí registrační značky, protože kola vám zakryjí tu na autě. A nikomu se jistě nechce pokaždé předělávat RZ z auta na nosič a zpět. Podomácky vyrobené značky již nejsou tolerovány. Výhodou nosičů na tažné je i jejich univerzálnost, co se týče typů převážených kol.
Elektrokola
Pro přepravu elektrokol můžeme použít standardní model nosiče. Určující je nosnost nosiče a zatížení tažného zařízení. Na trhu existují i speciální nosiče pro elektrokola, které mají zvýšenou nosnost a některé typy i širší rozchod mezi kolejnicemi, zohledňující širší konstrukci kola. K některým těmto nosičům lze přikoupit i úzkou nájezdovou rampu pro snažší zvednutí těžkého kola. Elektrokola je lepší přepravovat bez baterií, ty lze uložit do kufru auta.
Cestování s karavanem
Patříte mezi karavanisty a chcete převážet kola? Potom můžete využít speciální nosič na ojnici karavanu. Kola jsou pak na karavanu umístěna vepředu mezi vozem a karavanem. Nic vám ale ani v tomto případě nebrání použít také vhodný typ nosiče na tažné zařízení nebo na páté dveře.
Na co si dát pozor
Nosnost nosiče – jsou různé váhové kategorie, do 35 kg nosnosti jsou nosiče vhodné i na střechu, od 35 do 55 kg zatížení jsou určeny nosiče na páté dveře nebo na tažné. Váhová kategorie nad 60 kg nosnosti vyžaduje již masivnější konstrukci nosiče. Nezapomeňte do celkové váhy započítat nejen kola, ale i váhu nosiče.
Funkce – sklopení kol pro snadnější přístup do útrob auta. Uzamčení kol jako ochrana proti krádeži. Uzamčení samotného nosiče k autu. Skladovatelnost nosiče do kufru auta. Většina nosičů jde rozšířit o jedno přepravní místo neboli přidat ještě jedno kolo.
Velmi častým problémem po montáži je pozice výfuku. Horké spaliny mohou poškodit nejen nosič, ale i samotná kola. Na trhu je k dostání k tomuto účelu ochranný štít. Dalším častým problémem bývá malá sklopnost nosiče, znemožňují přistup do auta. Nesourodost v elektrice a dokupování redukce taky mnoha lidem znepříjemnilo první jízdu.
Poslední rady
Vždy mějte na paměti, že na jakýkoliv nosič se dají připevnit maximálně 4 kola. Přes kola na nosiči nedávejte plachtu nebo jiné krytí, zvyšujete tím odpor vzduchu při jízdě a spotřebu paliva, která bude i tak o něco vyšší. Počítejte i s tím, že jízdní vlastnosti auta budou trochu změněné, rychlost by neměla přesáhnout 120km/h. Pokud budete používat nosič častěji, vyplatí se vyšší investice. Dražší nosiče mají více funkcí, jsou spolehlivější a bezpečnější a jdou k nim dokupovat další komponenty a náhradní díly. Velký výběr kvalitních nosičů najdete na e-shopu společnosti Polychroma, prodej autodílů a doplňků.
Před nastartováním auta vždy nejlépe několikrát vše řádně zkontrolujte, při každé zastávce opět vše zkontrolujte. Při nehodě můžete ublížit nejen sobě, ale hlavně ostatním účastníkům provozu, jedoucí za vámi.