Svařování kovů ušlo od svého vzniku kus cesty. Používalo se dokonce již v období před naším letopočtem. Jaká je jeho historie a způsoby moderního svařování?
Historie svařování
Svařování je úzce spjato s vývojem metalurgie, tedy zpracováním kovů a váže se již k době bronzové. Jejich spojování lidé až do 19. století řešili převážně právě prostřednictvím kovářského svařování. Vyráběli takto nejprve primitivní nástroje, později meče, dýky a další kovové předměty. Konec předminulého století přinesl nové způsoby, a to svařování plamenem. Ve 20. století se pak dominantním stalo obloukové svařování a je tomu tak doposud. Kromě něho se dále uplatňuje při svařování plazma nebo elektronový paprsek.
Co je ke svařování všechno zapotřebí
Stará metoda kovářského svařování byla nahrazena modernější, která využívá elektrické zařízení. Invertorová svářečka je nezbytným vybavením svářeče a musí splňovat důležité požadavky na bezpečnou práci. Patří sem zejména regulace elektrického napětí a elektrického proudu, odolnost vůči vzniku zkratů a měla by zajistit stabilní hoření usměrněného elektrického proudu. Svářečská činnost může být i nebezpečná pro toho, kdo se jí věnuje. Je proto zapotřebí mít na sobě i ochranné pracovní pomůcky.
Bez svářecí kukly se svářeč neobejde
K nim patří hlavně nylonové samostmívací kukly, jež reagují na jas světelného oblouku, přičemž citlivost lze nastavit interně potenciometrem. Zapnutí i vypnutí je plně automatické a zdrojem energie jsou solární článek a výměnná lithiová baterie. Kukly Panter je možné využívat při pracovní teplotě -10 °C až +60 °C. Díky použitému materiálu jsou poměrně lehké a příjemně se nosí.
Velký výběr produktů pro svářeče nabízí značka Pantermax. Kromě kuklí jsou v nabídce i svářecí zdroje a jejich bohaté příslušenství. Využít můžete i zajímavých akčních cen zboží.